Jarní dumání

jarní dumání 2 - knížní blok

21. května 2015 v 13:25 | Heaven

JarniDumani2
Rozhodla jsem se zúčastnit jarního dumání, které už podruhé pořádá Syki z Knížního doupěte. Úkoleme je zamyslet se nad tématy týkající se světa knihomolů. Články by měly vycházet pravidelně každou středu, tak jsem zvědavá, jak se mi to podaří splnit.

Knížní blok

,,Znáte to, dočetli jste jednu úžasnou sérii či knihu a tak nějak nevíte, po čem sáhnout dál, protože si myslíte, že teď nedokážete číst nic. Co když to nebude stejně dobré? Co když to naopak bude lepší? Anebo co když si prostě od poslední knihy musíte dát nějaký časový odstup, abyste se vzpamatovali a mohli zkusti zase něco dalšího? Nechtěně si tak můžete i přivodit knižní blok, který ne a ne prolomit. Co děláte, když víte, že chcete číst, ale nějak se k tomu nemůžete donutit?"

S tímhle jsem se zatím nesetkala. Vždycky se našlo něco, po čem jsem mohla sáhnout. Většinou už mám připravenou další knihu ke čtení. Pokud dočtu opravdu skvělou knihu, která je trochu na zamyšlení, většinou mám problém ji dostat z hlavy, ale většinou další den rozečtu novou knihu. Vždycky čtu ze začátku pomaleji. Většinou se děj ještě tak nerozjede, seznamujeme se s postavami a tak. Však to znáte.

🎡

Poslední dobou se mi nějak až podezřele často stává, že se nemůžu donutit číst. I když je kniha dobrá, dělám milion jiných věcí, jen si nečtu. Visím na internetu, i když vím, že to není dobré. Narazím na nějaký skvělý blog, pročítám články (a vzhledem k tomu, jaký mám pomalý tablet se stránky pomalu načítají), občas odběhnu a najednou jsou dvě hodiny v tahu, ach jo. Nevím, jestli jste si někdy počítali, kolik stihnete přečíst stránek za hodinu, ale dejme tomu, že nějakých 40 stran (myslím román, ne naučnou literaturu) za hodinu se dá zvládnout. Za předpokladu, že u toho nekoukáte na televizi nebo tak. Takže celkem promarněný čas, ale jak se to vezme. Potom ale, když vezmu rozečtenou knihu do ruky, zjistím, že je vlastně super a začtu se. Nebo ne a to je pak na dlouho. Protože nerada odcházím od nedočtených knih. Když pak totiž píšu recenzi, připadám si jako... podvodník, protože recenzuju něco, co jsem nedočetla. Doufám, že jsem to napsala dostantečně rozumně :D Jestli máte nějaké svoje typy, jak překonat knížní blok, podělte se o ně s námi :)

jarní dumání 2 - knížní suvenýry

14. května 2015 v 13:46 | Heaven
JarniDumani2

Rozhodla jsem se zúčastnit jarního dumání, které už podruhé pořádá Syki z Knížního doupěte. Úkoleme je zamyslet se nad tématy týkající se světa knihomolů. Články by měly vycházet pravidelně každou středu, tak jsem zvědavá, jak se mi to podaří splnit.

Knížní suvenýry

,,Zbožňujete některé knihy natolik, že sbíráte s jejich tématikou naprosto cokoliv? Záložky, placky, plakáty… a když mají filmovou adaptaci, fotky, postavičky, klíčenky, vlajky, hračky, společenské hry. Co všechno jste schopní a ochotní si pořídit? Co všechno doma máte a po čem ve skrytu duše toužíte?"

Toto téma bude trošku kratší, protože knížní suvenýry nijak zvlášť nesbírám. Z knížních sérii jsem vždycky měla nejraději Harryho Pottera. Tolikrát čtenou sérii u mně nenajdete. Z filmů umím dokonce i citovat. Když bylo kolem premiéry posledního dílů, vysely u mně v pokoji nad zdi dva filmový plakáty. Pokud mně paměť nešálí, tak jsem snad žádné další předměty s HP tématikou neměla. Jen přívěšek na krk se symbolem relikvie smrti, ten mám dodnes. Nejsem takový blázen, abych se pořizovala hůlku a ještě s ní chodila po škole... (jo, znám takového člověka :D) Jinak na tyto věcičky moc nejsem, samozřejmě jsem ráda, když si někdo vzpomene, že mám ráda to či tamto a k narozeninám dostanu tématický dáreček, ale co se týše nakupování, já jsem ujetá spíše na jiné věci... hlavně teda na kosmetiku :D

Always


jarní dumání 2 - knížní padouši

6. května 2015 v 15:58 | Heaven
JarniDumani2

Rozhodla jsem se zúčastnit jarního dumání, které už podruhé pořádá Syki z Knížního doupěte. Úkoleme je zamyslet se nad tématy týkající se světa knihomolů. Články by měl vycházet pravidelně každou středu, tak jsem zvědavá, jak se mi to podaří splnit.

Knížní padouši

,,Milujeme je a zároveň nenávidíme. Některé bychom uškrtili, nebo zabili pouhým pohledem, nad jinými bychom ronili krokodýlí slzy a dušovali se, že jsme už od začátku věděli, že v nich je přece jen kousíček dobra. Jaký je váš vztah ke knižním záporákům? Které máte nejradši a které naopak naprosto nesnášíte?"

Jak už to tak bývá, při čtení knihy většinou fandím "těm dobrým", kladným hrdinům. Ale ne vždycky. Tak například když se mi zprotivý hlavní hrdinka, která může být ufňukaná, hlupá, protivná a tak podobně. To potom odskáče celá kniha, i když je příběh relativně dobrý. Takže pak automaticky fandím té druhé straně. Body na jejich konto přibydou i poté, co jsou padouši... prostě super.


Padouši musí být věrní. Musím jim tu zlobu věřit. Tak třeba Voldemorta se každý určitě někdy bál. Stejně tak jako Snapea nebo Umbrigeová. Rowlingová prostě umí vykreslit charaktery tak, jak potřebuje. Snapea jsem asi tak, jako většina z vás, ze začátku nesnášela, ale nakonec jsem si ho oblíbila - samozřejmě až v posledním díle. Od té doby patří k mým oblíbeným postavám. Umbridgeová je sice děsná mrcha, ale nepostradatelná součást 5. dílu. Jo a abych nezapoměla - ze záporáků z Harryho Pottera mám také ráda Bellatrix Lestrangeovou a Malfoyovi. Zároveň mám ale ráda dost kladných postav... no, řekněme, že je to asi 50:50.

Samozřejmě, že "bad boys" mají v sobě něco, co nás nutí si je oblíbit. Většinou ale nejsou tak zlí, jak vypadají a všechno je to jen nějaká povrchní maska nebo jen nepochopení od okolí. Teď záleží hodně na konkrétní knize, proto nedokážu říct, jestli budu fandit postavám spíše z kladné strany nebo ze záporné. Ale hodně mně štve, že ve spoustě young adult knih nevystupují ani pořádní záporáci. Jsou tak sice představeni, ale čtenáři, nebo alespoń já, se jich tolik bát nebudou. Nevím, co je tou příčinou, jestli věková kategorie, pro kterou jsou knihy určené nebo neschopností autorů, ale bez pořádných padouchů není pořádná kniha - a nebo ne? Co myslíte?

jarní dumání 2 - sebevzdělávací knihy

29. dubna 2015 v 15:37 | Heaven
JarniDumani2

Rozhodla jsem se zúčastnit jarního dumání, které už podruhé pořádá Syki z Knížního doupěte. Úkoleme je zamyslet se nad tématy týkající se světa knihomolů. Články by měl vycházet pravidelně každou středu, tak jsem zvědavá, jak se mi to podaří splnit.

Sebevzdělávací knihy

,,Ne nadarmo se říká, že žádný učený z nebe nespadl. Jak jste na tom na poli sebevzdělávání vy? Už jste si přečetli nějakou takovou knihu? Pomohla vám v něčem? Opravdu jste si po jejím dočtení odnesli do života něco, co i nadále praktikujete? Jak se na takové knihy vůbec díváte?"

Sebevzdělávacích knih jsem zatím moc nečetla. V podstatě jen jednu, učebnice a takové ty věci do seznamu nepočítám. A tou je kniha Konec prokrastinace. Ještě jste o ní neslyšeli? Tak já vím ji trochu přiblížím.


Knihu napsal český autor Petr Ludwig. Netýká se jen prokrastinace samotné, ale obecně toho, jak zlepšit svoje návyky, jak si dopomoct k úspěchu a tak podobně. Nikdy jsem neměla s prokrastinací tak velké potíže, asi tak jako každému člověku se mi občas do nečeho nechce, ale i tak nelituji, že jsem si ji přečetla. Prokrastinace totiž není to samé jako lenost, jak si možná někteří z vás myslí. Je tu vysvětlena její příčina a jak ji předcházet.

V knize najdete spoustu nápadů na zlepšení "stavu vaší mysli" (tohle je nejvýstižnější pojmenování, na které jsem přišla), návodů na nejrůznější seznamy úkolů, které jsou uspůsobené tak, že vám nevyděsí, když se na ně podíváte a nápadů, které můžete v běžném životě hravě uplatnit. I já jsem se touto knihou dost inspirovala. Je vhodná i pro ty, kteří moc nečtou, protože není obsáhlá, ani náročná a je doplněna obrázky, které shrnují jednotlivé informace. Pro ukázku jsem jich pár našla. Více o knize najdete na http://www.konec-prokrastinace.cz/kniha/
No dobře, zpět k tématu sebevzdělávací knihy. Mám v plánu si ještě alespoň nějakou přečíst, protože můžou opravdu pomáhat. Ale je dobrý vědět, že ne všechno, co je černé na bílém, je pravda. Nikdy jsem nevěřila různým "léčebným knihám", ve kterých se píše o cvicích a kytičkách, které vyléčí všechny choroby na světě a podobné nemysly. Sebevzdělávací knihy klidně, ale v rozumné míře.

jarní dumání 2 - mytologie, pověsti a báje v knihách

23. dubna 2015 v 14:28 | Heaven
JarniDumani2

Rozhodla jsem se zúčastnit jarního dumání, které už podruhé pořádá Syki z Knížního doupěte. Úkoleme je zamyslet se nad tématy týkající se světa knihomolů. Články by měl vycházet pravidelně každou středu, tak jsem zvědavá, jak se mi to podaří splnit.

Mytologie, pověsti a báje v knihách

,,Jak jste na tom s moderními variacemi na mytologické náměty, pověsti či báje? Fandíte řeckým bohům, těm římským, egyptským, norským, anebo si libujete v rozdmýchání oblíbených pověstí a bájí? Vadí vám tato témata, anebo je naopak rádi vyhledáváte?"

Tohle téma příliš nevyhledávám, ale nebráním se mu. Percyho Jacksona jsem (ještě) nečetla, ale viděla jsem filmy, které se mi hodně líbily. Kdyby někdo náhodou nevěděl, objevuje se v něm řecká mytologie. Ta se mi vždycky nejvíce líbila. Letos jsme na dějepisném semináři ve škole měli referáty o jednotlivých bozích a taky řeckých hrdinech, kteří k tomu tak nějak patří a to se mi vážně líbilo. Ty příběhy jsou promyšlené, provázané... Zaujala mně taky kniha Antibohyně od Kendary Blake, kde se objevují řečtí bohové. Zatím jsem ji nečetla, takže ji nemůžu nijak hodnotit, ale jsem na ní docela zvědavá.


Před lety jsem četla knihu Znamení run, kde se můžete setkat se severskou mytologií. Ve spoustě věcí jsou si všechny ty mytologie podobné, ale každá má svoje zvláštnosti. Mně se tahle knížka hodně líbila a četla jsem ji dokonce několikrát - a myslím, že bych si ji v budoucnu mohla přečíst znovu a trochu si osvěžit paměť. Ono by se mohlo zdát, že pracovat s již "vymyšlenými" mytologiemi je jednoduší než si tvořit vlastní, ale nemyslím si, že je to tak úplně pravda. Jen si vemte, kolik podrobností a jmen musíte znát (i když se dá všechno dohledat) - stačí prohodit dvě postavy a nějaký odborník, ať už píšete knihu pro děti nebo dospělé, vám ji může omlátit o hlavu. Kdežto u vlastní mytologie to nejde až tolik poznat. Podívejme se třeba na Pána prstenů. Kolik jmen, míst, událostí a termínů musel J. R. R. Tolkien vymyslet, aby mohl vytvořit úžasný svět Středozemě. Jasně, že to nevymyslel během cesty vlakem (čímž nechci ničí práci znehodnocovat nebo tak :D), ale ta práce stále za to, co myslíte?

jarní dumání 2 - tenká nebo tlustá kniha?

15. dubna 2015 v 14:29 | Heaven
JarniDumani2

Rozhodla jsem se zúčastnit jarního dumání, které už podruhé pořádá Syki z Knížního doupěte. Úkoleme je zamyslet se nad tématy týkající se světa knihomolů. Články by měl vycházet pravidelně každou středu, tak jsem zvědavá, jak se mi to podaří splnit.

Tenká nebo tlustá kniha?

,,Jsou vám bližší obtloustlé svazky, které pořádně ani v ruce neudržíte, anebo radši listujete tenoučkými knihami, protože se drží daleko lépe? Znamená tlustá kniha napínavější a epičtější obsah a tenká zase daleko více zábavy? Jakou nejtluštější a jakou nejtenčí knihu jste kdy četli?"

Knihy s více než 500 stránkami mně trochu děsí. Opravdu se špatně drží, ale to se dá vždycky nějak vyřešit. Nevejdou se do kufru, když někam jedete, to jsou ale jen drobnosti. U tlustých knih mně někdy štve, že je čtu dlouho. Nečtu na počet, to vůbec ne, ale třeba už bych potřebovala rozečíst něco dalšího, vrátit ji do knihovny a tak dále, i když se mi ten příběh líbí. No, ruku na srdce, poslední dobou už nečtu tak rychle jako dříve. O tom se třeba ještě rozpovídám v jiném tématu...

sleepy baby

Pokud jde o to, jestli kniha s více stranami obsahuje propracovanější a lepší příběh - záleží na jednotlivé knize. Vězměme si takovou sérii The Mortal Instruments (Nástroje smrti)... ty slabší díly (především pak 2. a 4.) mají kolem 400 stran a děj by se dal srhnout do pár vět. Když už jsme u toho, 6. díl má přes 600 stran, tak jsem zvědavá, jaké epické zakončení přinese. Bohužel je tu vidět, že autoři píší pro peníze. Ne všichni, ale setkala jsem se s několika horšími spisovateli, u kterých bylo poznat, že příběh uměle natahují. Můžu jmenovat třeba vlí sérii od Aprilynne Pike. Má 4 díly o průměrných 350 stranách (což není tak moc), ale kdyby to autorka zbytečně nevycpávala nicneříkající vatou, naříkáním hlavní hrdinky a zbytečně hloupým milostným trojúhelníkem, ušetřila by spoustu popsaného papíru. Ale nějak se živit musí, že ano. (Čímž ji ale nechci omlouvat.)

Tenkých knih jsem tolik nepřečetla, mezi ty nejtenčí se řadí většinou povinná četba jako je Antigona - je docela složitě napsaná, takže díkybohu, že nemá vyšší počet stran. Další jsou třeba Bajky Barda Beedleyho, které zvládnete za hodinku. K nejtlustším knihám se opět řadí tvorba od Rowlingové. Myslím, že nejvíce stran má Fénixův řád, ale nechci kecat... Ale třeba na knihy, které mají 1000 stran, bych si netroufla.

jarní dumání 2 - knížní čtečky

8. dubna 2015 v 11:00 | Heaven
JarniDumani2

Rozhodla jsem se zúčastnit jarního dumání, které už podruhé pořádá Syki z Knížního doupěte. Úkoleme je zamyslet se nad tématy týkající se světa knihomolů. Články by měl vycházet pravidelně každou středu, tak jsem zvědavá, jak se mi to podaří splnit :D

Knížní čtečky

,,Dnešní doba daleko více pokročila a snad každý knihomol má doma kromě hromady tištěných knih také svou elektronickou čtečtku. Anebo ne? Proč jste si ji pořídili, nebo proč si ji pořídit odmítáte? Nosíte ji všude s sebou, nakupujete ebooky jako diví, anebo po ní sáhnete jen občasně, protože pravá kniha je prostě pravá kniha?"

V tomhle ohledu jsem trochu pozadu, protože elektronickou čtečku stále ještě nemám. Stále jsem se nerozhoupala k tomu, abych přešla z papírových knih k elektronickým... i když vím, že to nemusí být ze dne na den. Sice mám asi dvě nebo tři knihy stažené v tabletu, ale to není to samé jako čtečka. Vadí mi pořád koukat do obrazovky. A navíc, co si budeme povídat, vybíjí se rychleji než bych si přála.

Untitled

Obrázek nahoře je docela výstižný, nemyslíte? Papírová kniha je zkrátka kniha... nic nenahradí ten pocit, když si zalezete někam s knihou jako takovou. Celý den kolem mně bzučí počítače, mobily, telefony a kdovíco ještě, takže mám večer zkrátka chuť vypnout a ponořit se do příběhu. Čímž nechci neznačit, že tohle čtečka neumožňuje - samozřejmě že ano, ale jde o ten pocit.

Čtečka má samozřejmě spoustu výhod (jinak by ji nikdo nevyrobil, hm) - spoustu knih na jednom místě, nemusíte se tahat s velkou taškou, když jdete z knihovny nebo do knihovny. Takže tedy úspora místa. To zní dost lákavě na to, abych si čtečku pořídila, co říkáte? Nejspíš si ji pořídím až půjdu na vejšku (jestli se tam vůbec dostanu). Komu by se chtělo tahat tolik knih? Ale je to ještě celkem vzdálená budoucnost, takže nebudu předbíhat. Zatím si budu číst svou papírovou knihu :)
 
 

Reklama