Filmy

nedotknutelní

3. srpna 2017 v 19:10 | Heaven
Nedotknutelní/Intouchables
Francie, Velká Británie
Komedie, 2011

Bohatý aristokrat Phillipe je ochrnutý od krku dolu a hledá nového asistenta - ze všech kandidátů vybere toho nejméně pravděpodobného - Drisse. Toho právě pustili z vězení a o péči o ochrnuté lidi neví vůbec nic. Jeho největší předností je optimismus a smysl pro humor. Přesto se mezi tak odlišnými lidmi může vyvinout neobvyklé přátelství.

Tento film je docela populární - jen na ČSFD je hodnocen jako 2. nejlepší komedie. Pro jednou musím s hodnocením plně souhlasit. Když hledám komedii, vybírám pečlivě, protože ne všechen druh humoru mně baví. Výhodou je, že nejde o americký film. Přeci jenom, Američani mají svůj druh humoru, který mi není až tak blízký.

Musím říct, že už dlouho jsem se u žádného filmu tolik nezasmála. Propojením dvou úplně jiných světů dojde ke vzniku tolika absurdních situací... Nejvíce jsem si oblíbila postavu Drisse, který do prostředí upjatých aristokratů vnáší úplně jinou energii, přes kterou se rodina Phillipa a jeho známí nemohou přenést a říkají, že Driss tam nevydrží.

Konec je laděný úplně jinak než zbytek filmu, ale chápu, proč to tak dopadlo... Ještě bych chtěla dodat, že jde o film podle skutečné události, což ho ještě více oživuje. Pokud jste ho ještě neviděli, určitě se mrkněte a neprohloupíte! :)

5/5

fish tank

28. června 2017 v 16:53 | Heaven
Fish Tank
Drama
Velká Británie, Nizozemsko, 2009

Patnáctiletá Mia Williams žije se svojí svobodnou matkou a malou sestrou na sídlišti v Essexu. Matka jí nenávidí, sestra z ní má akorát legraci, je vyloučena ze školy a kamarády nemá. Jedinou její láskou je tanec. Všechno se může obrátit v dobré, když jí matka seznámí s jejím novým přítelem Connorem, který ji mimo jiné v tanci podporuje.

Abych z děje moc neprozradila, raději ho nebudu příliš rozvádět. Mia sice není postava se kterou bych se ztotožňovala, ale i tak jsem jí fandila, protože to, jak žila, si nezasloužila. Film bych se dal zařadit k žánru sociální drama a díky pohyblivé kameře přidává na autentičnosti. Máte tak pocit, že jste pořád vedle Mii a prožíváte to s ní. Oproti klasickým teenagerovským dramatům (jako třeba The Edge of Seventeen) není plný těch klišé a podivných vtipných vsuvek, které by se tam vůbec nehodily. Přesto není atmosféra napjatá k prasknutí a sem tam je odlehčená.

Film na mně zapůsobil a myslím, že si ho někdy budu muset pustit znovu. Připadá mi to jako jeden z těch filmů, které musíte vidět několikrát, abyste si všimli všech detailů a lépe ho pochopili. Každopádně je to jeden z těch méně známých (pro širší veřejnost) filmů, které by si zasloužily pozornost.Výsledek obrázku pro fish tank film

5/5

mlha v srpnu

14. dubna 2017 v 11:22 | Heaven
Výsledek obrázku pro mlha v srpnuMlha v srpnu/ Nebel im August
drama, historický
Německo, Švýcarsko, 2016

Německo, 1940. Opuštěný Ernst Loss již prošel několika výchovnými ústavy a náhradními rodinami a jelikož je podle záznamů moc vzpurný a těžko vychovatelný, dostává se do psychiatrického sanatoria. Ví, že tam nepatří a doufá, že si ho otec jednoho dne vyzvedne. V sanatoriu však nejsou pacienti léčeni, ale poustpně zabíjeni pod vedením ředitele Dr. Veithausera pod nacistickým programem T4. Stále vymýšlí lepší a efektivnější způsoby, jak se pacientů zbavit a očistit tak německou krev..

Na film jsem vlastně narazila náhodou, ale popis mně hnedka zaujal. Nejsem úplně fanda válečných filmů, ve kterých se přímo válčí zbraněmi. Spíše mně zajímají osudy lidí. Pozor, jde o film na motivy skutečné události.

Nebyla jsem filmem šokovaná do té míry, že bych se na něj nemohla dívat a musela ho vypnout. Je tu pár hodně emotivních scén, zvlášť když se začnou projevovat různí pacienti. Film na vás dolehne až o trochu později. Jo, je to náročnější film, ale dá se zkousnout. Já jsem třeba vůbec nevěděla, že se něco takového dělo. Nacisti dělali hodně prasáren, ale tohle... Koukněte se na něj, jde o vážně dobrý film.

5/5

P. S.: už mám dějepis v kapse, což jsem strašně ráda 👍

the age of adaline

7. února 2017 v 18:32 | Heaven
The age of Adaline/Věčně mladá
USA, 2015
drama, romantický

Adaline Bowmanová žila běžný život až do doby, kdy měla podivnou autonehodu. Přežila jen díky náhodě. Jenže od té doby dvacetidevítiletá Adaline nezestárla ani o den. Vidí svoji dceru vyrůstat přesto sama vypadá stále mladá. Jejímu okolí se to ale zdá podezřelé. A tak se Adaline musí schovávat, utíkat a každých deset let měnit identitu. Teď, jako Jenny, pracuje v knhovně a jednoho dne potká Ellise, kterého nejprve odmítá, ale později se do něj zamiluje. Něčekané setkání přichází v okamžiku, kdy pozná Ellisova otce Williama.

K filmu jsem se dostala vlastně náhodou, když mi byl doporučen a protože mně zaujal popis, hned druhý den jsem se na něj podívala. Musím říct, že už od začátku mně vtáhldo děje a to se nestává pokaždé. Ten nápad se mi líbil - i když že by blesk udeřil do jezera místa do okolních stromů se mi zdá trochu nepravděpodobný - pořád to dávalo relativně smysl. Blake Lively v roli Adaline se přišla sympatická a nijak protivná (některé hlavní postavy bývají, ale to znáte).

Chápu, že to byl romantický film a měla jsem očekávat nějakou romanci, ale tahle se mi opravdu nelíbila. Ellis mi nebyl vůbec sympatický, možná to bylo tím, jak se ze začátku choval a na oko vydíral Adaline. Nebylo to vykreslené zrovna šťastně, mohli to pojat lépe. Trochu to kazilo dojem, ale budiž. Nejvíc se mi stejně líbil konec. Spíš bych čekala více tragický závěř, ale i tak to bylo hezký.

Film bych určitě doporučila, dokonce i těm, kteří si nepotrpí na romantiku - plakat stejně asi nebudete. Já jsem málem brečela u tý smutný scény s Adalininým pejskem (no spoilers).

4/5

fantastic beasts and where to find them

11. prosince 2016 v 15:17 | Heaven
Výsledek obrázku pro Fantastická zvířata a kde je najít poster Fantastická zvířata a kde je najít/Fantastic beasts and where to find them
Dobrodružný, Fantasy
Velká Británie, USA, 2016

30. léta 20. století. Newt Scamander doráží se svým záhadným kufříkem plným kouzelných tvorů do USA. Newt zkoumá chování magických tvorů a snaží se je navrátit do jejich původního prostředí. V USA je ale chování a držení kouzelných zvířat zakázané. Ačkoliv se Newt snaží mít svůj kufřík na pozoru, nic netušící mudla (v našem případě nečar) se mu připlete do cesty.

Na nový film ze světa Harryho Pottera jsem se opravdu těšila. Typická úvodní znělka jako by mně vrátila o několik let zpátky. Ačkoliv byly poslední díly Harryho Pottera poněkud temnější, Fantastická zvířata jsou o dost veselejší a pohádkovější. I když byl film natočený podle stejnojmené knihy, příběh byl stvořený pouze pro film. A na scénáři se samozřejmě podílela i J. K. Rowling.

U filmu jsem se opravdu dobře bavila a utekl mi opravdu rychle. Ze zvířat se mi nejvíce líbil Hrabák a jeho nekonečná touha po zlatě a všem, co se leskne. Když jsem se před pár měsíci dozvěděla, že hlavní roli bude hrát Eddie Redmayne, byla jsem nadšená, protože je můj oblíbený herec. Role Newta mu opravdu sedla. Celkově byly charaktery trochu neobyvklé (spíše nebyly fádní) a sympatické.

Dopadlo to skvěle. Vždycky, když se objeví takovéto pokračování, které se tváří jako že chce vytáhnout prachy z fanoušků, mám trochu obavy. Ale Fantastická zvířata se povedla. Doporučuju se ten film zajít (stále je ještě v kinech) podívat. Co mně (příjemně) překvapilo bylo to, v jakém věkovém rozsahu se pohybují návštěvníci Fantastických zvířat - od 10 let třeba až do 70 :)

Výsledek obrázku pro fantastic beasts and where to find them stills

Výsledek obrázku pro fantastic beasts and where to find them stills


suicide squad

24. listopadu 2016 v 17:53 | Heaven
Výsledek obrázku pro suicide squad Suicide squad/Sebevražedný oddíl
Akční, Fantasy, Sci-fi, Komedie
USA, 2016

Je to dobrý pocit, být ten zlý... Dejte dohromady tým těch nejnebezpečnějších superzločinců na celém světě, kteří si právě kroutí své tresty, vyzbrojte je tím nejefektivnějším arzenálem, který má vláda k dispozici, a pošlete je porazit záhadnou nepřemožitelnou entitu.

V polovině roke 2016 byl internet zahlcený očekávaným filmem s antihrdiny, ale upřímě, já komiksové hrdiny moc nežeru, takže se mi trochu vyhýbal. Nakonec jsem ale i já podlehla menšímu davovému šílenství a podívala se na něj.

Z postav jsem si nejvíce oblíbila Harley Quinn a Deadshota. Joker byl také fajn, ale možná by mohl dostat více prostoru. Enchantress v podání Cary Delevigne nebyla úplně špatná, ale mohli vybrat trochu lepší herečku, do této role mi úplně neseděla.

Ze začátku jsem byla malinko zmatená a film mně tolik nebavil, časem jsem se ale do děje dostala. Bohužel dějová linka byla jednoduchá na úkor kvality. Úžasný soundtrack, skvělá propagace a zajímavé postavy bez kvalitní dějové linky nezaručí bezvadný film.

Film nejspíš ocení o něco mladší diváci než jsem já (ne že bych se považovala na kdovíjak dospělou, ale před pár lety bych takový snímek hodnotila jinak). Zkrátka na to, jak je film propagovaný a dobře hodnocený, jak čekala větší pecku, ale i tak se dá na něj koukat.

Výsledek obrázku pro suicide squad stills

Výsledek obrázku pro suicide squad stills

3/5

unfriended

16. listopadu 2016 v 17:09 | Heaven
Výsledek obrázku pro unfriendedUnfriended/Odebrat z přátel
horor, thriller
USA, 2014
Laura Barns byla obyčejná středoškolačka, dokud se na internetu neobjevilo video, které do nechutných detailů prezentovalo, jak se sťala na jednom večírku. Dříve všemi obletovaná kráska veřejnou potupu neustála a spáchala sebevraždu. V den výročí její smrti se partička jejích spolužáků "sejde" na videochatu, kde řeší obvyklé teenagerovské problémy, dokud se do jejich skupiny nenabourá neznámý uživatel s přezdívkou Billie227. Kromě toho, že ho nejde ze soukromé diskuze vyhodit, je na tomto uživateli zvláštní i to, že ho velmi zajímá, kdo nahrál na internet ono nelichotivé video. A pak se do diskuze zapojí i jejich mrtvá spolužačka... Pocit, že jde o nechutný vtip, brzy vystřídá absolutní zděšení všech zúčastněných. Neznámý uživatel totiž nezůstává jen u slovních výhrůžek a za pravdou jde doslova přes jejich mrtvoly.

Film je točený zajímavým formátem. A to tak, že vidíte počítačovou obrazovku hlavní hrdinky Blair a všechno, co na počítači provádí. Celý film začíná jako nevinný videohovor našich kladných hrdinů. Postupně se ale ukáže, že nejsou žádní andílci.

Vzhledem k příběhu je formát filmu adekvátní. Občas je ale složité sledovat, co se děje na obrazovce a ještě číst titulky. Možná je lepší pustit si film bez titulků, protože příběh není až tak složitý, takže se nemusíte bát, že se v něm ztratíte.

Nejde o pravý horor, spíš o lekačku pro teenagery, ale stejně jsem měla celkem nahnáno. Hlavní hrdinka, která vypadá na první pohled strašně dobrácky, je úplná blbka, ale jinak jde o příjemný film na nedělní večer odpoledne :)

3/5

teorie tygra

23. října 2016 v 15:56 | Heaven
Výsledek obrázku pro teorie tygraTeorie tygra
Komedie, drama
ČR, 2016

Veterinář Jan (Jiří Bartoška) už toho má dost. Poslední kapkou je smrt tchána, kterému taky došly síly a trpělivost. Babička (Iva Janžurová) totiž vždy rozhodovala o jeho životě, stáří, a nakonec i o tom, jak a kde bude pohřbený. Nerespektovala žádné jeho přání a touhu, v dobré víře, že ona sama vždy a lépe než on ví, co je pro něj dobré a správné. A tak se k jeho neštěstí o něj starala podle své představy o jeho štěstí. A Janovi začíná být jasné, že je na té samé cestě. Jeho žena Olga (Eliška Balzerová) se totiž řídí stejnou teorií malého dvorku a dlouhého biče a přesvědčením, že za štěstí svého muže je zodpovědná výhradně ona. Janovi dojde, že už takto dál nemůže, nechce, neumí. Když nic neudělá, skončí jako tchán. Jednoho dne jej napadne způsob, jak se osvobodit a získat zpět vládu nad svým životem. Tato revolta je ale hodně netradiční. Už jen tím, že prvotní inspirací mu byl jeden z jeho pacientů, papoušek s podezřením na Alzheimera. Jan se tak i díky němu vydává na cestu za naplněním toho, o čem se domnívá, že jsou jeho sny. A protože tato cesta nemůže být snadná, stává se její součástí také stádo koz a později i krav, psychiatrický ústav, plavba na voru a život na lodi. (oficiální text)

Už je to hodně dlouho, co jsem naposledy viděla nějaký nový, český film. Obecně se na české filmy moc nekoukám proto, že mi většina přijde buď trapně vtipná nebo přehnaně depresivní. Tento mě ale příjemně překvapil.

Herecké výkony byly úžasné. Předstírat Alzheimera jen aby se dostal od manželky a zároveň ji neublížil rozvodem - skvělý nápad. Bylo vtipné pozorovat, jak všechny ženy z rodiny se ke svým mužům chovají stejně, k dokonalosti to ale dohnala Taťána Vilhelmová (dcera Jana). Překvapilo mně, že se na konci filmu začala chovat relativně normálně, když šlo vlastně o hlavní zápornou postavu (svým způsobem...). Sem tam prohodili i něco vtipnýho, celkově šlo ale spíš o tradikomedii.

Za sebe tenhle film doporučuju :)

fakjů pane učiteli

29. června 2016 v 15:49 | Heaven
Fack ju Gothe/Fakjů pane učiteli
Komedie
Německo, 2013

Zeki Müller nemá na vybranou. Někdo totiž postavil školní tělocvičnu přímo nad jeho "úsporami". Tedy nad místem se zakopanými ukradenými penězi, které tam pro něj ukryla jeho přítelkyně. A tak, aby se po propuštění z basy dostal ke své kořisti, musí se vydávat za suplujícího učitele na Götheho gymnáziu, čímž vznikne už tak sužovanému vzdělávacímu systému další problém, protože od toho okamžiku zaměstnává nejbláznivějšího učitele všech dob. V noci se Zeki snaží tajně prokopat ke své uloupené kořisti a během dne používá sice drastické, ale účinné metody, aby zkrotil neukázněné teenagery ve třídě 10. B. Jeho upjatá, korektní kolegyně, učitelka Lisi Schnabelstedtová (Karoline Herfurthová), sice odsuzuje jeho neortodoxní pedagogické metody, ale nemůže si pomoct a do nového "kolegy" se zamiluje. Dokonce mu pomůže vykopat něco cennějšího než je hotovost - zbytky jeho vlastní morální integrity.

Na film jsme se původně dívali na němčině s německými titulky. A jelikož němčině moc nerozumím, měla jsem trochu problém s pochopením vtipů, i když jsem příběh stíhala sledovat. Proto jsem si raději film pustila znovu a ani podruhé jsem nelitovala.

Celý film byl takový svižný a opravdu vtipný. Ne všechny komedie mi sednou, protože mi daný styl humoru třeba nevyhovuje nebo mi přijde moc primitivní.

Postavu Zekiho si nelze neoblíbit. Románek mezi ním a Lisi byl občas takový podivný a úplně mi k sobě neseděli.

Druhý díl se mi líbil o něco méně než první, ale i přesto byl skvělý. S tím výletem to byl opravdu dobrý nápad. Páni, dochází mi, že tu "recenzuju" film a nemám o němco napsat. Každopádně, pokud jste ho neviděli, určitě se na něj mrkněte, protože tahle komedie mně opravdu bavila - a neříkám to často.

4,5/5

alice through the looking glass

5. června 2016 v 16:51 | Heaven
Alice through the looking glass/Alenka v říši za zrcadlem
Fantasy
USA, 2016
Alenka Kingsleighová se ujala řemesla po svém otci a strávila několik posledních let na divokých vlnách světových oceánů jako mořeplavkyně. Po svém návratu do Londýna objeví kouzelné zrcadlo, skrz které se dostane zpět do fantastické Říše divů, kde se znovu shledá se svými starými známými: Bílým králíkem, houseňákem Absolemem, kocourem Šklíbou a potrhlým Kloboučníkem, který není ve své kůži. Kloboučník totiž ztratil svou svoucnost a tak Bílá královna Mirana vyšle Alenku zapůjčit si Chronosféru, cože je kovová koule uvnitř Velkých hodin, jež stanovují veškerý čas. Cestou do minulosti se Alenka setkává se svými přáteli - i nepřáteli - v různých dobách jejich životů. Alenku čeká nebezpečná cesta, během které musí zachránit potrhlého Kloboučníka dřív, než jí vyprší všechen čas.

Po delší době se v programu kina objevil film, za který by stálo utratit peníze. Od prvního dílu sice uběhlo pár let, ale i tak jsem se na druhý díl moc těšila. A stálo to za to.

V kině byly především děti, protože se, už na první pohled, jedná o pohádkový příběh. Stejně jsem se ale celou dobu nemohla zbavit pocitu, že je tam zakomponované i něco více. Možná to nějak souvisí s cestováním v čase. Každopádně fantasy filmy mám ráda a Alenka se mi líbila víc než třeba Město z kostí, protože někdy mám toho "moderního" fantasy plné zuby...

Na filmu se mi líbilo i to, že se sem tam vyskytla nějaká vtipná hláška. Hlavně když si Kloboučník a ostatní dělali legraci z Času. Hrozně vtipní byli i sekundanti a minutanti v sídle času. Srdcová královna je nepřekonatelná postava, ale ostatní byli taky skvělí :)inside out

6. května 2016 v 18:09 | Heaven
Inside Out/V Hlavě
Animovaný
USA, 2015
Období dospívání může být velice komplikované, a Riley, která je vytržena ze svého starého života na americkém Středozápadu poté, co se její otec musí kvůli novému zaměstnání přestěhovat do San Francisca, není žádnou výjimkou. Stejně jako my všichni, i Riley je ovládána svými emocemi - Radostí (Amy Poehler), Strachem (Bill Hader), Hněvem (Lewis Black), Znechucením (Mindy Kaling) a Smutkem (Phyllis Smith). Emoce žijí v Řídícím centru, centrále uvnitř Rileyiny mysli, odkud jí pomáhají vypořádat se s nástrahami všedních dní. Jak se Riley se svými emocemi společně pokoušejí vyrovnat s problémy nových začátků v San Franciscu, propuká v Řídícím centru zmatek. Ačkoliv se Radost, Rileyina hlavní a nejdůležitější emoce, pokouší zachovat všem pozitivní myšlení, objevují se mezi jednotlivými emocemi neshody v tom, jak se co nejlépe vypořádat s novým městem, domovem a školou.

Že animáky nejsou jen pro děti, o tom už se ví od dob Simpsonových. Já animované filmy miluju, protože mi kolikrát přijdou lepší než hrané (svoji kvalitou), ale taky záleží na konkrétních kouscích. Film V Hlavě všichni chválili, proto jsem neváhala s jeho shlédnutím.

Film není úplně o pubertárním období, ale spíše prepubertálním. Je to sice pár let, co jsem si touto fází prošla, ale moc dobře si to pamatuju. Nejste už dítě, ale nejste ani dospělí a všechno s vám v hlavě plete. Do toho se přidají takové potíže jako je stěhování a odloučení od kamarádů... V tomto ohledu měl film jistou hloubku. Moc se mi líbilo zpracování postaviček, které představovali jednotlivé emoce a světa uvnitř hlavy Riley. Nečekala jsem tak šťastný konec, ale pořád se jedná o animák, který je určený i dětem... Třeba Ostrov klučičích kapel, to mě pobavilo :D Hodně animáků je zábavných, ale nereálných, tento byl ovšem uvěřitelný, hlavně v chování Riley. Chtělo by to nějaký druhý díl zaměřený na pubertu, protože to by byla vážně jízda :D Navíc úplně závěr filmu na to tak trochu odkazuje...4,5/5

the theory of everything

14. dubna 2016 v 14:16 | Heaven
The theory of everything/Teorie všeho
Drama, životopisný, romantický
Velká Británie, 2014
Eddie Radmayne, Felicity Jones, Emily Watson, Harry Lloyd, David Thewlis,...

O fyzikovi Stephenu Hawkingovi a jeho nemoci slyšel už určitě každý. Ale málokdo zná celý jeho příběh. Podkladem pro film byla kniha Jane Hawkingové, ale samozřejmě se nejedná o detailní životopisný film, pro zraky diváků je spoustu věcí změněno nebo přibarveno. Stephen Hawking ještě studuje na univerzitě, když se u něj objeví první příznaky nemoci. On ani nikdo z jeho okolí nechápe, jak se to mohlo stát. Lékaři mu dávají jen 2 roky života. Nejprve chce všechno vzdát, ale nakonec se odhodlá k tomu, aby pokračoval ve své práci...

Herec Eddie Radmayne mě zaujal už ve filmu Dánská dívka, na který tu také najdete recenzi a v tomto filmu svůj talent jen potvrdil. I ostatní herci byli skvělí. Zaujal mě jeden z profesorů, o kterém jsem si pomyslela, že vypadá jako Remus Lupin - a hele, on to byl skutečně ten herec, co ho hrál.

Nevím, co moc k filmu nepsat, lépe mi jdou knížní recenze... Každopádně se mi moc líbil a doporučila bych ho všem. Taky mě zaujala postava Jane, která se statečně držela po celou dobu filmu a byla prostě úžasná. Koukněte se na něj, neprohloupíte :)


4,5/5

the danish girl

11. března 2016 v 18:56 | Heaven
The danish girl/Dánská dívka
Drama
Velká Británie, Belgie, USA, ..., 2015
Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Adrian Schiller ...

Einar Wegener žije ve 20. letech v Kodani na svou manželkou Gerdou a oba jsou malíři. Jejich jinak harmonický vztah naruší banální příhoda, kdy Gerda donutí svého muže obléknout si punčochy a střevíce, protože jí nedorazila modelka a ona potřebuje dokončit svůj obraz. V Einarovi se něco zlomí. Začne se oblékat do ženských šatů a cvičit vystupování ženy. Dokonce se i (pod Gerdiným doprovodem) objeví na plese. Představuje se jako Einarova sestřenice Lili. Jenže už to pro něj přestává být hra. Chce se stát skutečně ženou. Jenže doma mu nepřeje a lidé ho mají za blázna...

Nevím vůbec, kde mám začít... Tak začnu hereckým obsazením. Eddieho Redmayna sice jako herce neznám, ale musím uznat, že se své role zhostil bravůrně. Vzít takoviu roli chtělo určitě hodně odvahy. I Alicia Vikander v roli Gerdy byla úžasná. A vůbec, herecké obsazení bylo hodně dobré.

Další věc, která se mi hodně líbila, bylo prostředí, kulisy a celá ta atmoséra dvacátých let, jak v Kodani, tak v Paříži v Drážďanech.

Transsexualita bylo vždycky takové ošemetné téma. Je dnešní společnost tolerantnější? Nevím. Samozřejmě, že by se na Einara nedívala společnost ve 20. letech nijak dobře, ale nebylo to tam prakticky vůbec zachycené. Celý film se točil vlastně kolem vztahu Einara a Gerdy, která se s tím nakonec nějak smířila, což je teda obdivuhodné, protože to by zvládl málokdo.

Film se mi hodně líbil, nebylo to nějaké odrbané téma, které už jsme viděli stokrát... na druhou stranu tomu něco málo chybělo. Každopádně rozhodně stojí za shlédnutí :)4/5

rain man

5. ledna 2016 v 14:53 | Heaven
Rain Man
Drama
USA, 1988
Tom Cruise, Dustin Hoffman, Valeria Golino, Lucinda Jenney...

Charliemu v životě nic nechybí. Je mladý, bohatý a dost sebevědomí... jenže jeho otec právě zemřel. V ten moment se dozvídá, že má staršího bratra Raymonda, který je autista a žije v ústavu v Cincinatti. Raymond zdědil po bohatém otci většinu jeho majetku a Charlie je rozčilený, že nedostal vše. Bere tedy Raymonda na výlet (přesněji řečeno unese ho z ústavu) pod záminkou, že se pokusí jeho peníze získat. Potřebuje se co nejdříve dostat zpátky domů, ale Raymond odmítá sednout do letadla. Argumentem jsou různé dopravní nehody, které se za poslední léta staly. Raymond, ačkoliv se neorientuje v běžném světě, si pamatuje neskutečné množství dat, čísel a jmen. Charlie, Raymond a Charlieho přítelkyně se tedy vydávají na menší výlet. Raymond svými zvyky Charlieho pěkně vytáčí, ale zároveň mu dává možnost podívat se na svět z jiného úhlu. Nakonec se sblíží víc než by si Charlie kdy připustil.

Film mě zaujal už jen svým námětem a popisem. Když jsem ho sledovala, opravdu jsem se od něj nemohla odtrhnout. Hodně mě zaujal herecký výkon Dustina Hoffmana, který rál autistu Raymonda. Film je místy vtipný, ale celá jeho atmosféra je spíše smutná a nahořklá. Je úžasné, jaký udělal za celý film pokrok. A Charlie také. Ani v druhé půlce filmu jsem neměla tušení, jak skončí. Nejdřív jsem si myslela, že hodně tragicky, ale to by z filmu udělalo asi pěknou frašku. Film se mi hodně líbil a nevylučuju, že se na něj někdy podívám znovu.5/5

a nightmare before christmas

23. prosince 2015 v 16:42 | Heaven
A nightmare before Christmas
česky: Ukradené Vánoce
animovaný/fantasy/muzikál
USA, 1993
režie: Tim Burton

V městečku Halloween žijí strašidla, pro které je Halloween nejúžasnější svátek v roce. Kostlivec Jack Skellington je králem všech strašidel, ale jeho práce ho nudí, připádá si k ničemu. Jednoho dne se náhodou ocitne ve Vánočním měste. Je jím a atmosférou Vánoc naprosto okouzlem. Rozhodne se převzít Vánoce do svých rukou. Po návratu do města Halloween se snaží ostatním obyvatelům vysvětlit, co to jsou Vánoce, ale strašidla nejsou schopná pobrat jejich význam. Jack se rozhodne převzít Vánoce do svých rukou. Nařídí malým koledníkům aby unesli Santa Klause (v jejich podání Satan Kalous) a vše může začít...

Filmy od Tima Burtona mám obecně ráda. Mají temnou a strašidelnou atmosféru, ale zároveň jsou v mnoha ohledech mile vtipné. Film obsahuje loutky, které jsou pro Tima Burtona charakteristické. Animace zabrala bezpochyby hodně času, protože je dokonalá. Příběh je hodně originální a někdy až takový praštěný. Každopádně hudba je taky moc pěkná. Myslím, že písničku "This Is Halloween" bude znát většina z vás i bez nutnosti shlédnutí filmu. Film bych doporučila všem. Hodí se jak v Vánocům, tak na Halloween :)americká krása

21. února 2015 v 18:08 | Heaven
Americká krása/American Beauty
Drama
USA, 1999
Kevin Spacey, Annette Bening, Thora Birch, Wes Bentley, Mena Suvari a další

Na první pohled jsou Burnhamovi šťastnou rodinou, jejíž život je zalit sluncem. Pohodlný dům, auto kvalitní značky, půvabná dospívající dcera, studující na správné škole, rodiče úspěšní ve svém povolání. Nikdo se tedy nediví, že paní Burnhamová (Annette Bening) je věčně samý úsměv - alespoň na veřejnosti. Ve skutečnosti je ale všechno jinak. Obraz dokonalosti matce Carolyn a dceři Jane neustále kazí otec Lester (Kevin Spacey). Není tím ramenatým, snědým "plejbojem" a co je horší, začíná stále častěji dávat najevo, že se mu nedaří a že je nespokojen se svým životem. Dokud jen odmítá roli, kterou stovky jemu podobných odevzdaně hrají, aby měli klid, je to pro rodinu sice obtížné, ale únosné. Ještě včera nerozhodný a zakřiknutý Lester se ovšem rozhodne "krizi středního věku" řešit nečekaně radikálně. Dojde mu totiž, o co v životě jde: o splnění snů a tužeb, které člověk má. Lester už nikdy nebude ubožák!

Na první pohled ideální americká rodinka. Zdá se, že jim nic nechybí a sousedé jim mohou jen závidět. Při bližším prozkoumání zjistíte, že se tento ideál rodiny začíná rozpadat zevnitř. Otec rodiny, Lester, není se svým životem spokojený. Jeho dcera Jane se nachází ve stínu své půvabné a možná trochu sobecké kamarádky. A Carolyn se svým dokonalým úsměvem snaží zakrýt všechna trápení.

Film je v mnoha ohledech reálný, ačkoliv my těžko porovnáme, jestli tak doopravdy žijí některé rodiny za oceánem. Líbila se mi rozmanitost postav a vykreslení jejich psychologie. Sledovat jejich myšlenkové pochody a sledovat, jak se postupně mění bylo (zvlášť už Lestera) na filmu to nejzajímavější.

Ačkoliv film působí na první pohled nenápadně, jedná se o něco víc. Zanechal ve mně silný dojem a myslím, že všechny ty Oskary získal oprávněně. Rozhodně se na něj někdy podívám znovu.

5/5

zdroj plakátu a popisu: cdsf.cz
zdroj obrázku: dobryfilm.cz


 
 

Reklama