cizí jazyky na školách

18. října 2016 v 17:52 | Heaven |  Něco k zamyšlení
Události uplynulých dní mně donutily zamyslet se nad tím, jak jsou na tom cizí jazyky na našich školách. Za ty léta, co jsem součástí vzdělávacího systému jsem prošla pod rukama mnohých podivných a nesympatických učitelů. Někteří se nesmazatelně zapsali do historie, jiní odešli tak rychle, jak přišli. Neberte tenhle článek jako nějakou neprůstřelnou pravdu, spíš soubor mých názorů a zážitků.

Angličtinu jsem se začala učit ve 3. třídě na základce. Tehdy jsem to tolik nevnímila, ale postupem času jsem si začala všímat jistých nedostatků. Například že naše učitelka byla úplně pitomá. Jak to tak na prvním stupni bývá, učila nás více předmětů a v angličtině měla mezery stejně jako v matematice. Učebnice vlastně nebyla úplně super, naučila nás pár základních vět a slovíčka... Ale jako třeťákovi mi to vyhovovalo.

Po přestupu na gymplu jsem zažila menší šok (stejně jako v ostatních předmětech), protože angličtina se vyučovala úplně jiným stylem. Ve skupině nás bylo hodně, protože většina lidí měla na základce angličtinu a dál v ní pokračovala. A každý jsme měli jinou úroveň. Učebnice byly divné a staré, vůbec se mi nelíbily a témata... možná pro starší studenty. Naše učitelka v primě a sekundě byla sice nepříjemná, ale celkem angičtině rozuměla. Pak odešla na mateřskou a v tercii jsme měli úžasnou učitelku. Byla hodná a dokázala i vysvětlovat. Pak nám ji zase vyměnili. Učitelka v kvartě byla taky hodná, ale u kluků se projevila puberta a chovali se k ní hnusně.

bullshit, quote, and language image
destinations, girl, and languages image

V prváku už nám naposledy změnili učitele. Jedním slovem - pohodář. Máme dvě známky za pololetí? Nevadí, dostanete všichni tři jedničky za aktivitu. Testy si můžeme opravit už v hodině, aby si ušetřil čas. Prezentaci poslanou ke kontrole pro jistotu ani neotevře. Slohy ztratí, pak je najde, ale bohužel, ještě než je stačí opravit, znovu je ztratí. A když se mu nechce vykládat gramatiku (kterou stejně známe líp než on), vypráví nám o svých cestách po světě. Jako člověk asi není špatný, ale netuším, proč učí. Takže je to jedna z mála odpočinkových hodin. Moc se nenadřete, ale taky se moc nenaučíte.


Angličtinu mám jako jazyk ráda. Ale, jak možná víte, nemám ráda němčinu. Začala jsem se jí učit v tercii (osmička). Naše první učitelka byla fajn, ale opět k ní nebyli moji spolužáci (kluci) moc milí. Mám pocit, že po zkušenostmi s naší třídou se trochu zcvokla. Další učitelka byla fajn, ale skoro pořád chyběla. Třetí učitelka (v prváku) byla docela zvláštní. Asi byla zvyklá z jazykovky, že se nemusí snažit a oni se to doučí sami. Jenže když studenty nedonutíte, málokdy udělají něco sami od sebe, zvlášť když jde o jejich neoblíbený předmět. Raději nám vykládala o jejich psech, tetováních nebo závodech ve vzpírání. Ve druháku přišel učitel, který byl čerstvě po škole. Jenže neuměl nic - ani německy, ani učit. Totální střevo. Máme s ním asi milion zábavných historek a taky velkou mezeru co se týče skloňování přídavných jmen a tak.

Minulý rok (ve třeťáku) jsme dostali už 5. učitelku němčiny. Je taková... hodně aktivní. Až hyperaktivní. Buď si píchá o přestávce heroin nebo si nalejvá energiťák do kafe, protože nevěřím tomu, že má pořád tolik energie. Máme ji sice jen dvě hodiny týdně, ale za tu dobu se naučíte více než za jeden rok s předchozím učitelem. Dvě vteřiny nedáváte pozor a už se začnete ztrácet. Taky máme mraky úkolů a neustále píšeme písemky. Ale mám konečně pocit, že máme dobrou učitelku. A mám taky dobré známky. Což je divný, protože si pořád připadám jako neskutečn idiot. Na jednu hodinu týdně máme lektora z Německa. Je fajn, občas nám vypráví i nějaký vtipy. To, že mu moc nerozumím, ale není jeho chyba...

Co z toho vyplývá? Škola vás ten jazyk nenaučí. Možná vám dá nějaké základy a někam vás popostrčí. Ale aby jste se naučili ve škole slušně anglicky/německy, na to zkrátka není prostor (pokud nejste na spešl škole s rozšířenou výukou jazyků). O nás se tvrdí, jak jsme prestižní škola, ale jazyky šly do háje. Kdo půjde učit, pokud umí jazyk? Spoustu lidí raději odchází do zahraničí, což chápu. Za málo peněz a tolik nervů to zkrátka nestojí. Taky mi vadí, že se dává až extrémní důraz na gramatiku a málo se mluví. Jistě, pokud neumíte vyjádřit minulý čas, těžko si asi s někým popovídáte o tom, co jste měli včera k obědu. Jazyky jsou jedny z věcí, které se fakt hodí, narozdíl třeba od fyziky nebo matematiky, možná by se na to měl klást větší důraz.

Nebývala jsem v angličtině moc dobrá. Ale celkem jsem se vyšvihla. A to jenom proto, že jsem sama chtěla. Více čtu, píšu, sleduju filmy a seriály, poslouchám písničky a videa. Kdybych chtěla, vylepším tak i svoji němčinu, ale momentálně to není moji prioritou. Možná to bude znít jako oxymorón, ale škola tu není od toho, aby vás to naučila...

 

8 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 *Shock *Shock | Web | 18. října 2016 v 20:56 | Reagovat

To my jsme měli od 3 do 4. třídy učitelku se kterou jsme furt psali jen slovíčka a nic jiného, nic nenaučila. V 5. jsme měli učitelku, která byla hrozně příšná, ale nenaučila nás ani prd.. a od 6. třídy jsem měla učitelku, která dokázala jakžtakž naučit, ale když furt řvala, tak m to moc nebavilo..

Teď v prváku máme úžasnou učitelku, baví ji angličtina a jde vidět, že ji to naplňuje a opravdu se snaží.

Jazyk nejde naučit ze školy, ale spíš vyjet do zahraničí :).

2 ┼Lady de Vampire Victoria┼ ┼Lady de Vampire Victoria┼ | Web | 19. října 2016 v 22:37 | Reagovat

Podle mne je dobře, že se na školách učí angličtina. Avšak mít povinné jazyky co nás nezajímají je těžké se to učit když tě do toho s nátlakem někdo nutí. A zajímají tě úplně jiné jazyky či ti daný jazyk nejde. A navíc třeba angličtina se hrozně plete s němčinou.

3 Medvěd Medvěd | E-mail | Web | 20. října 2016 v 7:55 | Reagovat

Cizí jazyk se člověk teprve naučí až vcestuje a začne sám mluvit v jiné zemi, jinak to stojí za pendrek :).

4 Baryn Baryn | Web | 20. října 2016 v 17:48 | Reagovat

Mám to s těmi jazyky přesně naopak. Nesnáším angličtinu, ale němčinu jako jazyk zbožňuji. :D
Musím říct, že jsem i měla na základce docela štěstí na angličtinářku. Když jsem pak nastoupila na gympl, byla jsem i o několik kroků napřed oproti zbytku třídy. No taky možná proto mi angličtina na nižším gymplu přišla hrozně nudná, ale především jsme schytali učitelku nánu. Vyloženě pitomou, neustále nasranou blbou husu - jinak to říct nejde - co neznala nic, co se nenašprtala před vyučovací hodinou. :D PÚstní zkoušení nepraktikovala, neboť těm lepším angličtinářům ze třídy nerozuměla, a tak jen zoufale buzerovala ty chudáky, kterým to - i kvůli ní - nešlo. Fakt blbá.
Na vyšším gymplu to bylo ovšem úžasné. To mě začala angličina i na chvíli bavit. Zpočátku mi bylo líto, že VŠ už angličtinu ani nemám :D ale začala jsem hrát online hry, takže tam si to vykompenzuju dostatečně. :D

[2]: Já třeba chápala, že u nás se do tý němčiny nutilo, protožejsme byli na jihu Čech, obklopeni Němci a Rakušáky, zaplaveni německými a rakouskými firmami ... Hodně lidí to nesnášelo :D ale já si němčinu fakt užívala ... jako samouk. Školní němčina byla otřesná, to je pravda, protože jsme schytali ty nejhorší možné němčinářky. Ale ne z gymplu, nýbrž z celého města, podle mě. Na tom gymplu nebyla jediná dobrá němčinářka. Utrpení tohle. :(
Na druhou stranu chápu, že když někdo k tomu jazyku má odpor, fakt těžko překousne, že se ho musí učit. Já bych nedala, kdybych se musela učit francouzštinu. Ten jazyk mám ráda ještě míň než angličtinu. :D

5 Andey Andey | Web | 20. října 2016 v 21:26 | Reagovat

Souhlasím, že jazykům se musíš věnovat i mimo školu, pokud se je chceš naučit. My máme dobrou učitelku na angličtinu. Všechno se jede jen anglicky, takže když nám zadává úkol, o čem si máme povídat a ještě to víc okecává a já vypnu, tak pak nevím, co se děje. Taky jsem zjistila, že rozumím mnohem víc anglicky rodilému mluvčímu než ojí učitelce. Němčina je pohodová hodina. Učíme se to, co už umím ze základky. Učitelka jede s námi nehorázně rychle, ale stejně se mi chce při tich hodinách spát a někdy si i čtu.

6 Amia Amia | Web | 21. října 2016 v 15:55 | Reagovat

Já anglinu nenávidím, takže nemůžu úplně posoudit úroveň našich učitelů na základce a střední. Ovšem vysoká, to byl masakr.

Ve výuce jazyků vidím jiný problém a už jsem o něm i psala. Odkaz vedle jména :)
Když vytáhnu jen jednu myšlenku - cizí jazyky pojímáme přiliš jako něco, co se musí učit.

7 MARY || BUBBLEGUM-BITCH MARY || BUBBLEGUM-BITCH | Web | 22. října 2016 v 10:26 | Reagovat

Pri čítaní tohto článku som si musela aj ja zaspomínať na základku a predošlé ročníky. Ja som myslím chodila na angličtinu od prvej triedy na základke, aj keď vtedy to bolo len v rámci krúžku a učili sme sa len jednoduché slovíčka, zvieratá a podobne :D Na základke som nemala s anglinou problém, bola som malá, neriešila som, či učiteľka vie vysvetľovať alebo nie. Proste som sa naučila slovíčka a bolo to v pohode :D Na gympel som išla z 5. ročníka, keďže som na osmeročnom gymnáziu. A za tých 7 rokov, počas ktorých som na škole, sa nám 7krát menili učitelia angličtiny :D Každý rok si zvykať na nový systém, na nové metódy nebolo jednoduché a bol z toho jeden obrovský chaos. Mojou výhodou je, že mi angličtina ide akosi prirodzene, čiže s ňou nemám problém. To sa však nedá povedať o nemčine. Známky mám síce úplne super ale aj tak mám pocit, že nič neviem, mám veľa nejasností a pravdepodobne by som si v Nemecku nevedela s nikým pokecať :D viem o sebe povedať základné veci ale viesť súvislý rozhovor.... to by som asi nedala. Naša škola je čo sa týka jazykov super, máme super učiteľov (aspoň teda čo sa angličtiny týka) a nemám sa na čo sťažovať. Ale máš pravdu, škola ti môže dať dobrý základ ale dokonale ťa tie jazyky nenaučí. Najlepšie sa aj tak učí priamo za hranicami, kde je človek v kontakte s jazykom 24/7 :)

8 Lucia Lucia | Web | 22. října 2016 v 16:08 | Reagovat

Angličtinu sa učím od prvého ročníka základnej školy, ale tie ledabolo vytvorené učebnice a učiteľky prísne držiace sa osnovy, väčšinu hodiny rozprávajúce slovensky, mi hádam nič nedali. V súčastnosti nás učí jedna postaršia učiteľka, pričom toto je jej posledný rok pred dôchodkom - a dosť sa to odráža v tom, ako slabo učí. Moji rodičia si ale (našťastie!) už dávno všimli problematiku dnešných škôl a už v škôlke som mala za sebou prvý "kurz" angličtiny, potom som mala ako-tak pauzu a vlastne doteraz navštevujem jazykovú školu, ktorá mi toho z angličtiny dala hádam najviac. Naopak, na nemčine, ktorú máme od piateho ročníka, sme pochytili skvelú učiteľku, ktorá roky žila v Nemecku, trošku pochytila prízvuk a čo je dôležité, vie naučiť. Lenže, rovnako, ako aj tvoji spolužiaci, tak aj moji si občas jednoducho nedajú pokoj a vyrušujú, vykrikujú a robia si čo chcú, no to najhoršie, ten čas, kedy im puberta ešte len začínala, je už našťastie za nami. :)

9 Elle Elle | Web | 22. října 2016 v 19:42 | Reagovat

Na ZŠ jsem měla pouze 2 učitelky na Aj. První byla příšerná, hrozně pomalá a za celý rok jsme se skoro nic nenaučili.
Druhá byla skvělá, dala mi ty nejlepší gramatické základy, které dodnes využívám. Na střední jsem měla tu smůlu, že učitelka, kterou jsme měli jako první začala učit Aj na naší střední škole, takže jsem tuto ženu vůbec nebrala, neregistrovala - nerespektovala jsem ji jako učitelku, jelikož jsem toho uměla v tu chvíli víc, než ona a strašně mě nudila.

Jak píšeš. Ve škole ti dají nějaké základy, ale aby ses něco pořádně naučila, musíš se tomu věnovat i mimo školu.
Jazyky se uč. Nevíš, kdy je budeš potřebovat využít a třeba nakonec dopadneš jako já a budeš v práci angličtinu používat denně.

10 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 30. října 2016 v 22:24 | Reagovat

To je pravda, že škola jazyk nenaučí, jen úplné základy. Já se od čtvrté třídy učila němčinu (tehdy to tak prostě bylo povinně a aspoň u nás nebyl žádný výběr v předmětech) a učila jsem se jí až do konce střední, ale teď už z ní neumím nic. Hustili do nás gramatiku a slovíčka, ale to bylo všechno, konverzace žádné a jelikož jsem ji nikdy nepoužívala mimo školu, tak jsem ji zapomněla. Angličtinu jsem pak měla od sedmé třídy, kdy byla na výběr buď ta nebo počítače, které jsem v té době ani neuměla zapnout. A to bylo to samé, gramatika a nějaká slovíčka, ale protože je jednodušší než u němčiny, tak jsem si ji snáz zapamatovala. Taky jsem se ji učila až do čtvrťáku, ale na střední už jsme měli naprosto mizerné učitele, kteří sice nějakou konverzaci chtěli zapříst, ale protože většina nic neuměla, tak marně a neposunuli nás vůbec nikam (hlavně třeťák a čtvrťák - "revoluční" výuka rodilými mluvčími sestávající z "tak co holky, v čem půjdete na maturák?" a celou hodinu řešit šaty a hudbu). Na vysoké jsem pak jazyk neměla, ale nevadí. Protože jsem se angličtinu nakonec naučila sama. Gramatiku asi nijak extrovně, to je fakt, ale číst, poslouchat a mluvit zcela bez problémů. Na seriálech, filmech, knížkách a kupodivu fanfikcích.
Co mě ale naštvalo bylo, když jsem zjistila, že když na tu samou základku nastoupil mladší bratr, tak naše němčinářka, která uměla fakt leda tu němčinu a velice mizerně učila už leda občanku se za nějaký rok "přeučila" na angličtinářku a učí teď angličtinu. Já chápu, že z původní sestavy tam byl jediný učitel, který uměl anglicky a měl nějaké zkušenosti i s anglicky mluvící zemí, ale tohle přece není způsob, jak tu výuku zkvalitnit!

11 Nancy Nancy | Web | 15. listopadu 2016 v 11:17 | Reagovat

super napad na clanok. vidim, ze v cesku je to podobne ako u nas - je velka rarita, ked ma niekto jedneho ucitela jazyka dlhsie ako dva roky. potom je cela ta vyucba nekonzistentna a absolvent strednej je rad, ze vie povedat aspon hello.
asi to bude tym, ze v jazykovke lektori zarobia viac, cize na skolach ucia skor ludia, ktori nie su dost dobri na to, aby ucili v jazykovke...
ja momentalne bojujem s nemcinou - zacala som sa ju ucit sama, ale mam dost malo casu. kiezby sa na mna nejako "nalepila" ako anglictina kedysi davno :D

12 Katarína Katarína | Web | 15. listopadu 2016 v 11:54 | Reagovat

My sme to tak mali na strednej z nemčinou a angličtinári s angličtinou. Angličtinu sme my začiatočníci mali kvalitnú, ale vtedy som ešte nepočítala s tým, že ju budem chcieť uprednostniť pred nemčinou, takže som sa jej nevenovala naplno. Našťastie ma hovorená angličtina nezaujíma, chcem len čítať, takže nepociťujem takú frustráciu ako ostatní.

13 Jana Jana | E-mail | Web | 15. listopadu 2016 v 11:54 | Reagovat

Ve škole jsem měla z angličtiny vždycky trojky nebo čtyřky ... Dokonce jsem se jednou vrátila ze zahraničí, kde jsem měsíc žila mezi pouze anglicky žijícími - a co jsem dostala z ústního zkoušení? 4 ... A teď mám práci, která je založena pouze na anglickém jazyce ... Takže ve škole to s angličtinou a učitelkami česky mluvícími a myslícími fakt nejde ..

14 Circle Circle | Web | 15. listopadu 2016 v 12:14 | Reagovat

1) kdyby si úča dala heroin, asi by nebyla hyperaktivní, spíš by usnula ve sborovně :D

2) jazyky se nenaučíš nikde...škola ti jen dá úroveň, kterou si můžeš napsat do životopisu...jazyky se naučíš jen když s tím jazykem aktivně pracuješ...v postatě ani nepotřebuješ gramatiku, stačí si ji jen zautomatizovat a to se nenaučíš nijak jinak, než konverzací...

pokud máš zájem se jazyk doopravdy naučit, tak jeď do zahraničí, nebo se alespoň domluv se spolužáky, abyste si jednou týdne zašli na kafe a mluvili jen anglicky :)

3) fyzika a matematika se hodí mnohem víc, než jazyky...jsi na (předpokládám) všeobecném gymnáziu, které je svým způsobem určeno pro lidi, kteří nevědí, v čem jsou dobří a garantuji ti, že většina z tvých spolužáků půjde na ekonomku, nebo technický obor, kde budou potřebovat široké znalosti integrálů, které se jinde než na gymplu neučí

4) škola opravdu není od toho, aby tě něco naučila, alespoň ne v našich končinách a to platí jak o základním, středoškolském, či vysokoškolském vzdělání...všechno, co chceš umět, se musíš holt naučit sama, jinak to bohužel nejde :)

15 Heaven Heaven | Web | 15. listopadu 2016 v 15:03 | Reagovat

[14]: Máš pravdu, spletla jsem si to s pervitinem. Zatím drogy neberu, takže se v nich tak dobře nevyznám :D

16 Terez Terez | Web | 15. listopadu 2016 v 15:04 | Reagovat

Cizím jazykem se naučí člověk nejlépe v cizině... Taky máme jednu takovou "drogovou" učitelku. V hodině si odejde se špatnou náladou na dvě minuty pryč a když se vrátí je z ničeho nic příšerně happy a pořád se směje :D

beauty-brunett.blogspot.com

17 kay kay | 15. listopadu 2016 v 15:06 | Reagovat

Naučení jazyků je jednak o tom, jaký ty máš přístup k danému jazyku a jak moc ochotna jsi věnovat mu ve svém volném čase čas a jednat o tom, zda-li vůbec máš nějaké jazykové dovednosti. Škola ti zaručeně minimálně v základech jazyka pomůže, ať je učitel jakýkoliv - naučí tě je správně, kdežto ty jako samouk by ses to mohla naučit špatně. A zkus se potom přeučit. ;-) Takže bych to školství tolik nezatracovala ...
Ale mohu souhlasit s faktem, že dnes se na školách pohybují takoví pedagogové, kteří nedokáží jazyk řádně naučit. Podat to tou zábavnou i naučnou formou. Ale nejsou takoví všichni, proto netřeba házet do jednoho pytle.

18 Tai Todd Tai Todd | 15. listopadu 2016 v 15:24 | Reagovat

Já se učila angličtinu asi od první třídy, kroužky a tak. Pak jsem po střední nastoupila na jednoletou jazykovku, kde nás učil angličan, naopak s velikými mezerami v češtině, protože v tu dobu žil u nás jen chíli a ukázalo se, že celé roky nás to učili špatně. Pak jsem odjela pracovat do Anglie a došlo mi, že celou školní angličtinu můžu hodit za hlavu, protože z valné většiny mluví, jak jim zobák narostl a na nějaká pravidla, která nám vtloukali do hlavy, totálně ignorují :D Za celou tu dobu jazyků na školách  mě ovšem bavila nejvíc jedna učitelka na střední, která byla vyklepaná hysterka, údajně bývalá závislačka, která se pořád oháněla tím, že chodila na Oxford. Ale spolužák, co chodil na jazykovou základku zvládat mluvit, ale i učit Aj mnohem líp, než ona :D Celá ta výuka mi přijde, že jde slušně do kopru.

19 brooxy brooxy | Web | 15. listopadu 2016 v 16:08 | Reagovat

Já na gymplu dostala na konci kvarty profesorku, která mne momentálně vede k matuře a nemůžu si stěžovat. Certifikát na překladatele a rodilého mluvčího byla brnkačka :-) a to všechno bez něčeho navíc nebo nějaké elitní školy,jen normální výuka, úkoly a tahle boží ženská :D ale je pravda, že na jazyk člověk nemůže kašlat :-) mám spousty spolužáků co mají úroveň o hodně níže než já a to jen proto, že to vždycky nějak ošulili

20 Kazimír Kraťas Kazimír Kraťas | Web | 15. listopadu 2016 v 16:31 | Reagovat

Jsem zoufalý ošklivý panic se zanedbatelným IQ i délkou údu a s komplexem méněcennosti. Zoufale potřebuji vaši pozornost. Potřebuji vaše komentáře, až už utěšující či lítostivé, nebo nenávistné. Prostě potřebuji mít pocit, že se o mne někdo alespoň jednou v životě zajímá, ať už v dobrém, nebo špatném. Potřebuju to snad ještě naléhavěji než první sex, funkční pistoli, nebo preventivní proplesknutí, abych se konečně probral a přestal ze sebe dělat šulina na těch internetech.
Jedná se sice o reklamu, ale alespoň jsem upřímný, říkám to narovinu a racionálně vysvětluji důvody, proč stojím o větší návštěvnost. Krom toho - za každou jednotlivou návštěvu na mém blogu se o jednu vteřinu zkrátí čas, zbývající do ztráty mého panictví! A to se vyplatí, zvláště jste-li filantropové!

P.S.: Jazyk se nejlíp procvičí vylizováním nějaký Mařky. A to je právě ten důvod, proč jsem v jazycích špatnej :((

21 Lenča Lenča | E-mail | Web | 15. listopadu 2016 v 16:56 | Reagovat

Nejvíc jsem se angličtinu naučila čtením a sledováním seriálů a filmů v angličtině. Stejně jako tobě se mi vystřídalo spoustu různých učitelů, ale naštěstí jsem měla i pár takových, díky kterým jsem si tu angličtinu zamilovala. No a teď ji už 3.rokem studuju na VŠ. Jsem sama zvědavá, kde po škole skončím, teď si říkám, že by mě bavilo i učit ve škole, ale možná si to vyzkouším a hezky rychle uteču :D Kdo ví:) Jinak hezky napsaný článek :)

22 Ginger White Ginger White | Web | 15. listopadu 2016 v 17:10 | Reagovat

Já se pořádně naučila anglicky ze seriálů, filmů a od mého anglicky hovořícího přítele. :-) Němčinu jsem měla od 4. třídy. Měla jsem z ní jedničky, a když jsem začala pracovat v Německu, zjistila jsem, že to vlastně vůbec neumím. Naučila jsem se jakž takž mluvit až tam. :-D Myslím, že by se na školách měla trochu upustit teorie a o dost víc zapřáhnout praxe.

23 DRAK DRAK | Web | 15. listopadu 2016 v 17:24 | Reagovat

samozřejmě že nenaučí. je třeba vyjet do ciziny, tam pobýt a hovořit. ale kdo chce, tak základy mu dá...

24 myfairfavourite myfairfavourite | E-mail | Web | 15. listopadu 2016 v 17:37 | Reagovat

Nás učí od tohoto roku němčinu. Bývalá přítelkyně mýho bráchy ji umí skvěle, mohla by to být naše učitelka němčiny, takže ji podporuju, aby šla na vejšku a mohla k nám!!! Jenže já bych už tam stejně nebyla, což je škoda, protože ona ji fakt skvěle umí. Angličtinu mám jako ty od 3. ročníku a jde mi mnohem líp než ta zas**** němčina :D  :D Na rozdíl od němčiny furt nepíšeme a víc tomu rozumím, asi proto, že jsem se ji začala učit už dříve a lépe ji umím. Doma si v duchu opakuji dokola rozhovory z němčiny a angličtiny. Z němčiny neumím moc dobře čísla. :D Ale před asi týdnem jsem se rozhodla učit francouzsky, jen mít učebnici a teď bych už uměla rozhovor! :D Souhlasím, že jazykům se nevěnuje pořádná pozornost, protože co budeme dělat, až pojedeme někam za prací? Budeme jak idioti mluvit česko anglicky? :-)

25 Heaven Heaven | Web | 15. listopadu 2016 v 18:03 | Reagovat

[20]: : tvoje komentáře mně vždycky upřímně pobaví:D

26 U U | 15. listopadu 2016 v 18:17 | Reagovat

My máme úžasnou učitelku na angličtinu, ale němčina je jedna velká katastrofa :D Učím se ji teď 5. rok a dohromady neumím nic :D za 2 roky na gymplu jsem se taky vůbec nic nenaučila (před tím jsem se ji učila 2 roky na zš a na gymplu jsme začali od znova). Rozhovory nebo nějaká samostatná plynulá mluva - tatolně nulová úroveň. Zatímco v angličtině diskutujeme s učitelkou na témata, co nás zajímají, v němčině si stále říkáme jednoduché věty s naprosto základníma slovíčkama. Němčinu jako takovou mám ráda, ale ve škole s ní jako s předmětem opravdu jen marníme čas. Co se naučíme, za chvíli zapomene, výuka je naprosto neefektivní, nejsou z toho žádné výsledky. :-(

27 retrofeeling retrofeeling | Web | 15. listopadu 2016 v 20:40 | Reagovat

P nás házel učitel AJ mokrou houbu, když jsme něco nevěděli a dost nás ztrapňoval a shazoval před ostatními... Dodnes mám k jazykům odpor kvůli té šikaně :-(

28 Black Soul Black Soul | Web | 15. listopadu 2016 v 20:59 | Reagovat

Souhlasím s tebou, angličtinu jsem měla od první třídy, až do čtvrťáku na gymplu a když jsem pak odmaturovala s dobrým výsledkem, naivně jsem si myslela, jak je moje angličtina dobrá, ale pak jsem se dostala na vysokou do Anglie a až ta nutnost užít jazyk v praxi vlastně naprosto ukáže, že všechno, co nás "nenaučili" ve škole je naprosto k ničemu.... Člověk se nakonec jazyk naučí líp sám, když čte, sleduje seriály nebo ho jede použít do té země, než škola vůbec kdy může.

29 Lucie Lucie | Web | 15. listopadu 2016 v 21:20 | Reagovat

Angličtinu mám také od 3. třídy. Když jsem byla na základce, známky byly dobré a učení jsem zvládala. V poslední době si říkám, že bych se ráda naučila pořádně cizí jazyky, ale škola mi k tomu moc nepomáhá. Takže jsem si koupila knihu 5 minut denně a vyplňuji cvičení z této knihy, do budoucna plánuji sledovat i filmy v cizím  jazyce. :-)

30 Lotty Lytton Lotty Lytton | Web | 15. listopadu 2016 v 21:25 | Reagovat

Cizí jazyk se možná nenaučíš ve škole, ale možná se ho naučíš díky škole. A to ve chvíli, kdy tě škola pošle na nějakou delší dobu do zahraničí, kde nemáš jiného čecha a mluvit prostě musíš.
Bohužel o tom se nedá mluvit na základce a pouze na středních určitého typu.

31 Michelle Michelle | Web | 15. listopadu 2016 v 21:49 | Reagovat

Tohle moc záleží na učiteli samotném. Já na to měla třeba štěstí, ze základky jsem si odnesla dobrou gramatiku a docela v pohodě slovní zásobu a na gymplu jsme pak už hlavně mluvili a gramatiku tak nějak řešili v průběhu čtení a psaní, spíš hezké obraty a tak. Je na nic, že to je o štěstí, ale bohužel každému nesedne každý...

32 artist-raven artist-raven | Web | 15. listopadu 2016 v 22:27 | Reagovat

S tím musím souhlasit. Já se anglicky naučila až díky dopisování s cizinci, přes filmy a knížky v angličtině. Na základce jsme měli učitelku, kterou dost trápil můj kamarád, který angličtinu už tenkrát uměl líp, než ona, navíc to neuměla naučit, jenom kritizovat. Díky tomu "soukromému" používání angličtiny jsem se vlastně vypracovala na, řeknu to arogantně, úroveň, o které se mi ani nesnilo a na střední jsem proplula s jedničkama od začátku až k maturitnímu vysvědčení. Neříkám, že angličtinářka na střední byla špatná, ale já se jen naučila, jak se jmenují gramaticky časy, které jsem už znala. Nehledě na to, že když na jazyky nemá člověk cit, může se šrotit do konce světa a nepomůže mu to. Projde, ale zapomene to. Alespoň tak to měli spolužáci, kteří nebo které jazyky nikdy nemuseli. Vlastně to vidím i na sobě. Když se ten jazyk chci naučit, naučím se ho. Ale němčinu, kterou nemůžu vystát, se nenaučím nikdy...

33 hedd hedd | Web | 15. listopadu 2016 v 23:41 | Reagovat

No tak já jsem z německé větve (= třídy), tak asi nemám moc co mluvit... Německy mluvím obstojně, příští rok dělám certifikát B2/C1, který mi zprostředkovává škola. Jeden rok jsem měl asi 8 hodin nj týdně a škola mě naučila hodně. Ale to je tou specializací, já vím.

S aj je to horší, tím jak jsem odmalička směřovaná víc k němčině a začala jsem se ji dokonce učit o 4 roky dříve než aj, je pro mě aj takový větší otazník. Profesor má sice otřesnou výslovnost, ale rozumí tomu a slovní zásobu má nejlepší na škole. A je fajn. Ale já mám k aj i osobní averzi, takže pes bude zakopán spíš zde. :-D

34 Fibian Fibian | Web | 16. listopadu 2016 v 10:10 | Reagovat

Naprosto chápu o čem mluvíš. Na základce byla angličtina docela dobrá, měli jsme učitelku, která nás donutila se učit. Ale jak jsem přišla na střední, nastala naprostá katastrofa. Vystřídalo se tam za 4 roky asi 8 učitelek, přičemž nejdýl tam zůstala ta nejhorší (jak jinak). Ale světe div se, i tak jsem si dokázala angličtinu udržet a nakonec jsem ji vystudovala i na filozofické fakultě. Napsala jsem článek o tom, jak to dokázat: http://prekladamsvety.blogspot.cz/2016/11/jak-se-naucit-anglicky-rychle.html
Takže hlavu vzhůru, nejsou všechny naděje pryč, anglicky se člověk může naučit dobře i bez školy!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama