Březen 2016

asi potřebuju pauzu

23. března 2016 v 15:27 | Heaven
Upřímně, vůbec jsem nevěděla, jak tento článek pojmout. Možná jste si všimli, že už se tu pár dní žádný článek neobjevil, naposledy o víkendu. Občas vynechám třeba i dva dny, ale to jenom v případě, že opravdu nemám čas... Důvod je spíš takový, že poslední týdny procházím jakousi blogerskou krizí. Mám nějaké téma, chci na něj napsat článek, ale nemůžu. Zírám na tuhle prázdnou stránku, dochází mi slova a věty a připadám si jako vygumuvaná.

Blog by měl být koníček, ne povinnost. Tak jsem to vždycky vnímala já. A chci aby to tak zůstalo. Protože blog byl vždycky místo, kam jsem chodila ventilovat svoje nápady a myšlenky. Jenže teď mě nápady opustily. Nechci sem přidávat kdejakou blbost, kterou někde zkopíruju jenom proto, aby tu "něco bylo" a neklesala mi čísílka na návštěvnosti. O tom to přece není. Vždycky jsem měla blog jako koníček a jakmile koníček přeroste v povinnost, v něco, co musíte dělat, pěkně se vám to zhnusí a to já rozhodně nechci.

Kvůli tomu všemu si chci dát pauzu. Přijít na něco nového, přijít na pár nápadů ne nezbytně originálních a to bez nátlaku. Pár dní, týdnů, nevím. Ale určitě se ještě uvidíme.

photography image

playlist - march

19. března 2016 v 16:29 | Heaven |  Hudba
Nějak na mě přichází jaro a moje poslední oblíbené písničky jsou veselejšího rázu. Přeji příjemný poslech :)

George Harrison - Got My Mind Set On You


Paramore - Brick By Boring Brick


The 1975 - The Sound

layout version 0.4

17. března 2016 v 15:55 | Heaven |  Jiné

Po ani nevím kolika měsících jsem se konečně dostala k tomu, abych vytvořila nový design. Jelikož jsem ještě neměla na novém počítači ještě stažený Photofiltr, musela jsem ho někde najít a stáhnout znovu. Což nebyl takový problém, akorát jsem později přišla na to, že je ve francoužštině. Ne že bych uměla francouzsky, ale v podstatě je tam všechno stejné jako v té předchozí verzi. Pozadí samozřejmě není mé tvorby, vlastně jsem jenom našla obrázky... ale vypadá docela hezky. Myslím, že tu zase chvíli vydrží.

a je po prázdninách

14. března 2016 v 17:17 | Heaven |  Deník
Minulý týden jsem, stejně jako ostatní studenti z Ústeckého kraje, měla jarní prázdniny. A co jsem stihla? Téměř nic! Znáte to, naplánujete si milion věcí - tohle musím dodělat, tamto dočíst, tamto zařídit... ve výsledku uděláte tak polovinu z toho a ani ne pořádně. Možná,že kdybych si lépe rozvrhla čas a nebo pořád neprokrastinovala, nebudu tak neposkojená. Ale ne, byly to docela dobré prázdniny. Jenže moc krátké. Ty další budou až Velikonoce a to je... no, ani nevím, kdy.

sky, clouds, and pink image

V úterý jsem jela s mamkou do Liberce. "Holčičí výlet", takže nákupy, samozřejmě. Chtěla jsem si pořídit hlavně boty a bundu na jaro, což se mi povedlo + jsem si koupila ještě jeden úžasný chlupatý svetr a plavky. V jednom obchodě (myslím, že to bylo Reserved) měli slevy, o kterých jsme ani netušily, což bylo taky fajn. A na závěr jsme si daly v Costa Coffee. Sice je to všechno celkem drahé, ale zato tam mají výborné bezlepkové dortíky :)

V průběhu týdne jsem oběhla pár obchodů a cukráren abych se poptala po brigádě. Někde mi rovnou řekli ne a ještě mě propálili pohledem, jinde si ode mně vzali kontakt se slovy "My se vám ozveme"... Budu ještě hledat a doufám, že mi něco vyjde...

one direction, louis tomlinson, and exercise image

Mě ta škola tolik nebaví, a rok od roku je to horší. Ještě před prázdninami jsme psali nečekanou písemku ze zeměpisu (mám za 4), což obvykle znamená, že většina třídy dopadne bídně... A učitel se ještě vzteká, že máme špatný známky. Mohl to oznámit, my bychom to věděli a naučili se, měli bychom dobré známky a všichni by byli spokojení. Čím déle na té škole jsem, tím víc mě na ní všechno možný rozčiluje. Víte, co řeší tzv. studentský parlament? Že houska v bufetu stojí 7 Kč a že s tím stejně nemůžou nic udělat... Taky mě dostávají hodiny s angličtinářkou z druhý skupiny (když tam náš učitel není). Ona má úplně šílený přízvuk. Nás to rozesmívá a jí rozčiluje to, že neví, čemu se smějeme...

Největší perlou letošního školního roku je asi latina. Jestli máte možnost vybrat si mezi latinou a jiným předmětem, vyberte si jiný předmět :D Samé věty o tom, jak vlčičce spěchá do lesa a pán zdraví otroka a pořád se to opakuje. Co taky složíte se slovní zásobou asi 40 slov. Mimo normální učebnicový výklad dostáváme ještě papíry s "praktickými" názvy, například částí lidského těla. Tak proč ne, ale já stejně medicínu studovat nebudu. Každopádně po té dvouhodinovce v pátek mám pocit, že se mi zavařil mozek :D

the danish girl

11. března 2016 v 18:56 | Heaven |  Filmy
The danish girl/Dánská dívka
Drama
Velká Británie, Belgie, USA, ..., 2015
Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Adrian Schiller ...

Einar Wegener žije ve 20. letech v Kodani na svou manželkou Gerdou a oba jsou malíři. Jejich jinak harmonický vztah naruší banální příhoda, kdy Gerda donutí svého muže obléknout si punčochy a střevíce, protože jí nedorazila modelka a ona potřebuje dokončit svůj obraz. V Einarovi se něco zlomí. Začne se oblékat do ženských šatů a cvičit vystupování ženy. Dokonce se i (pod Gerdiným doprovodem) objeví na plese. Představuje se jako Einarova sestřenice Lili. Jenže už to pro něj přestává být hra. Chce se stát skutečně ženou. Jenže doma mu nepřeje a lidé ho mají za blázna...

Nevím vůbec, kde mám začít... Tak začnu hereckým obsazením. Eddieho Redmayna sice jako herce neznám, ale musím uznat, že se své role zhostil bravůrně. Vzít takoviu roli chtělo určitě hodně odvahy. I Alicia Vikander v roli Gerdy byla úžasná. A vůbec, herecké obsazení bylo hodně dobré.

Další věc, která se mi hodně líbila, bylo prostředí, kulisy a celá ta atmoséra dvacátých let, jak v Kodani, tak v Paříži v Drážďanech.

Transsexualita bylo vždycky takové ošemetné téma. Je dnešní společnost tolerantnější? Nevím. Samozřejmě, že by se na Einara nedívala společnost ve 20. letech nijak dobře, ale nebylo to tam prakticky vůbec zachycené. Celý film se točil vlastně kolem vztahu Einara a Gerdy, která se s tím nakonec nějak smířila, což je teda obdivuhodné, protože to by zvládl málokdo.

Film se mi hodně líbil, nebylo to nějaké odrbané téma, které už jsme viděli stokrát... na druhou stranu tomu něco málo chybělo. Každopádně rozhodně stojí za shlédnutí :)4/5


hvězda - alex flinn

9. března 2016 v 13:43 | Heaven |  Knihy
Hvězda/Diva
Alex Flinn

Někdy se blog stane tím jediným místem, kde se můžete bez obav svěřit se vším, co vás trápí. Tak to aspoň dělám já. Podle ostatních jsem prý skvělá, talentovaná, prostě okouzlující, ale já si tak rozhodně nepřipadám, spíš naopak...

Caitlin se nedávno rozešla s klukem, se kterým nevedla zrovna zdravý vztah. Kamarádky z ní chtějí udělat populární roztleskávačku, ale jí zajímá opera. Rozhodne se přihlásit se na Miamskou konzervatoř, kam chce přejít ze své současné školy a studovat muzikál. I když je její máma naštvaná, že šla na konkurz bez jejího svolení, nakonec jí dovolí tam začít chodit. Caitlin si zpočátku myslí, že do nového kolektivu vůbec nezapadá - při tanečních hodinách si připadá jako prkno a předvádění zvířete jí vůbec nešlo. Jediné chvíle, kdy se může naplno projevit, jsou ty, kdy zpívá operu.

Až po tom, co jsem si knihu půjčila z knihovny jsem se dozvěděla, že jde o druhý díl. První díl jsem nečetla, ale z hlouby internetu jsem se o něm něco dozvěděla, takže jsem byla celkem v obraze. Tudíž si myslím, že pokud si chcete přečíst Hvězdu, nemusíte číst předchozí díl Dýchání od vodou. Otázkou ještě je, jestli i Hvězda stojí za to.

Jedná se spíše o odpočinkovou knihu. Nečekejte žádné filozofické proslovy ani hluboká zamyšlení. Což je někdy i na škodu, protože jsem tam hledala něco víc. Ale jde jen o příběh jedný holky, co měla ráda operu... Jenže ta kniha sebou nic nenese. Když jsem ji dočetla, prostě jsem ji zavřela a bylo. Příběh skončil, nebylo nad čím přemýšlet. Jasně, kniha o teenagerech určená primárně teenagerům bude především o vztazích k rodičům, kamarádům a případně dalším osobám.

Nemohla jsem z hlavy po celou dobu čtení takovou menší nesrovnalost. Řeknete si, že je to maličkost, ale já prostě logické nesrovnalosti v knihách nesnáším. Může být jakkoliv přeslazená, plytká, ale vyložené nesmysly snižují úroveň i jinak dobré knihy. Caitlin si dala k jídlu 2 (nebo 3) balíčky sušenek a přibrala po nich 2 kila. Ok, připouštím, že existují i kilové balení (ovesných!) sušenek, ale nemyslím si, že je prodávají ve školní kantýně. Lidé mívají problémy s váhou, ale takové výkyvy jako měla Caitlin mi přišly hrozně extrémí... (Při tomto poměru bych měla vážit dobrých 200 kilo...)

Ale ať pořád jen nekritizuju, kniha je opravdu dobře četla, neměla jsem problém dát za den i 70 stran a to se mi stává velmi vyjímečně. Některé použité slovní obraty mě sice trochu děsily, ale možná že to bylo způsobené jen překladem...

3/525 days blogging challenge - day seventeen

7. března 2016 v 16:09 | Heaven |  25 days blogging challenge

proč bloguji

Tuto, docela podstatnou otázku, by si měl položit každý bloger ještě před tím, než vůbec začne psát. Protože když něco děláte bez přesvědčení a motivace, postupně v tom můžete přestat vidět jakýkoliv smysl a rychle skončit. Stává se mi to. Proč píšu, co to má za smysl... Tvůrčí krizí si prošel každý.

hands and computer image

Bloguju především proto, abych se podělila s dalšími lidmi o své nápady, myšlenky a názory. Je hezké, když najdu někoho, kdo má na danou věc stejný názor, ale zároveň je zajímavé sledovat názory ostatních lidí. Chci vytvářet články, které mají nějakou hodnotu. Dát do toho část sebe, což by podle mně měl dělat každý. Chci se za nějakou dobu ohlédnout a říct si, že to, co jsem psala, mělo nějaký dopad, něco jsem tím dokázala, i kdyby jen sobě. Jsem docela uzavřená, ale tady není problém cokoliv říct, i kdyby to měla být sebevětší blbost. Je pravda, že autocenzuře se neubráním - vysypat na sebe kdejaký nepříjemný nebo příliš osobní detail se nehodí. Ale snažím se být upřímná, tedy hlavně k sobě. Být tady taková, jaká jsem, i když to asi nebude nikdy úplně odrazovat realitu. Blog je pro mě místo, kde se může postěžovat nebo se zaradovat nad čímkoliv.

přehnaná genderová korektnost

5. března 2016 v 12:47 | Heaven
Z komentářů tuším, že můj blog čtou především holky, dívky, slečny, dámy... Co myslíte, utlačuje vás (resp. nás) český jazyk svými tvary, jelikož je v jazyce dominantní mužský rod? ... Příručky, které zřejmě napsali nezaměstnané, šílené feministky, doporučují změnit některá slova nebo vytvořit nové patvary, které jsou tak směšné, že doufám, že se nikdy neuchytí. Vezměme si pár příkladů:

zabiják → zabijačka
porodník → porodnice
padouch → padouška

Dalším možností, pro kterou se odborníci z "genderové lingvistiky" (což je samo o sobě trochu pochybný obor) příklánějí, je používat slova v "neutrálním" tvaru - tak, aby nebylo možné rozlišit, mluvíme -li o mužích nebo o ženách - studující, pracujucí, vynalézající (vynálezce)...

Zatím je vše ve fázi, kdy se o takových věcech jen přemýšlí, ale co se stane, když skutečně něco takového zavedou do praxe? Budeme mluvit šroubovaně a překopáme tísíce let starý jazyk jen aby se pár feministek spokojilo? Jen aby bylo jasno, jsem pro to, aby muži a ženy měli stejná práva. To jistě. Už mnoho let se to naše společnost snaží vyrovnat a zatím se to celkem daří. V tolika zemích se ale ženy musí stále bát vyjít na ulici a nejsou o nic víc než stroj na děti. S tímhle by se především mělo něco dělat, než začnou vymýšlet a tvořit nová "slova".

Doclea mě udivuje, kolik lidí se nemůže přenést přes to, že muž a žena jsou prostě rozdílní. Stejně to je i s povoláními. Muži spíše půjdou do fyzicky náročného zaměstnání, ale vychovatelky ve školní družině budou ve větší míře ženy. Jistěže může být žena hasičem a muž porodním asistentem - proč by ne? Každý by měl jít tou cestou, kterou chce a nikdo by se neměl nutit do zaměstnání, do kterého nechce jenom proto, aby se splnily nějaké kvóty určené lidmi se shora. Přece dá rozum, že pokud budu vybírat mezi mužem a ženou na vedoucí pozici, tak vyberu toho, kdo má lepší kvalifikaci...

více se můžete přečíst tady:


halsey - colors

3. března 2016 v 14:50 | Heaven |  Hudba

Moje oblíbená zpěvačka Hasley, od které jste už určitě (alespoň ode mně) slyšeli, vydala před pár dny nový videoklip k písničce Colors. Tušila jsem, že z Colors bude singl, protože patří k těm nejlepším na albu (podle mého názoru). Každopádně klip je velmi zajímavý,má originální zakončení. Podle začátku jsem čekala něco obyčejného, ale konec mě překvapil. Doporučuji.