... a všichni jsou ovce

19. května 2015 v 12:37 | Heaven |  Něco k zamyšlení
Nejsem si jistá, zda se jedná o trend nebo náhodu, ale poslední dobou stále častěji narážím na články typu: všichni jste tupé ovce, všichni jdete s davem, já jsem vyjímečný, co se nebude podřizovat žádné skupině, koukněte, jak jsem vyjíměčný. Nemusí to tam být napsáno na plnou hubu, ale je jasné, že se ten člověk nad ostatní dost povyšuje. Komentuje určitou skupinu, kterou nejdříve charakterizuje, rozebírá ji a zuby nehty se brání jakémukoliv zařazení do ní. Pisatel takový nikdy nebyl, není a nepřipadá v úvahu, aby kdy v budoucnu byl.

Naváží se do skupiny lidí, do které mu vlastně nic není. Všichni, kdo se jen trochu chovají podle jim určeného vzorce, jsou tupé ovce, které snad nemají ani právo dýchat. Je jedno, jestli jsou to "swag lidi, kteří se oblékají všichni stejně a nosí Vansky, košile a sluneční brýle" nebo "fifleny, co se straně moc líčí a musí být perfektně oblečené a pořád jen chodí nakupovat" Všichni jsou pod jeho úroveň.


Když na podobné články narazím, jako že bývají celkem často na hlavní straně blogu, chytám se za hlavu. Který mudrc tohle zase vymyslel? Jistěže se najdou lidé, kteří se takto oblékají, ale to ještě neznamená, že jsou špatní. Někdo má utkvělou představu, že "kozatý blondýny v minišatech soudí jen podle vzhledu", přitom dělá absolutně to samé a ani si nevidí do huby. Odsoudit někoho podle vzhledu je tak strašně jednoduchý. Náš intelektuální pisatel má pocit vyjímečnosti a nadraženosti nad těmito osobami, přitom není o nic lepší než oni.

Skutečně vyjímeční lidé, kteří mají úplně odlišný pohled na svět, si to nemusí dokazovat a psát to pro celý svět. Nejvíce mně dostávají reakce: jo, úplně souhlasím, takových fiflen máme plnou školu a... bla bla. Další vyjímečný do party? Romantický hrdina knihy napsané podle jeho života? Je mi jasné, že ty články bývají dost nadnesené, ale chápejte, že lidi nefungují podle vzorce, nedají se nacpat do krabiček a škatulek se štítkem. Myslela jsem, že žijeme v moderní době, kdy už se lidé nerozlišují podle toho, co mají na sobě. Ale asi jsem se spletla. Náš pisatel musí být dost velký chudák a omezenec, co nevidí za své hranice a představy, které si vytvořil.

pretty face doesn't mean a pretty heart xo

Takových článků je mraky, dokonce se v nich některé "typy lidí" opakují, dokonce se opakují i fráze. Je to smutný, ale o tom přesně ta zmíněná "ovcovitost" je. Přebírání cizích názorů bez uvažování. Uvedu to na příkladu:
Populární bloger propagující alternativní styl napíše, že červený boty nosí jen ovce, lidi bez mozku, debilové, omezenci, neoriginální děcka. Někdo si článek přečte a okamžitě přestane nosit červený boty, ačkoliv jich má plnou skříň, protože přece není žádná ovce, sakra! Napíše o tom na svůj blog, šíří se to jako lavina a červené boty házíme do popelnic. Ale jak už to tak bývá (všichni známe hru na Tichou poštu), informace putující vícero informačními kanály se může změnit. Boty můžou třeba zmodrat, ale to je fuk, jde o tu myšlenku, že to někdo řekl.
Zůstává nám tu pár nezodpovězených otázek - proč proboha červené boty? A proč ho mám poslouchat? Mám přestat nosit něco, co se mi líbí jen proto, že populární hipster (což samo o sobě zní jako oxymorón) to nepodporuje? Myslím, že tady je ten problém stáda, jen je to zabalené do ochrané fólie, kterou musíte prokouknout. Přemýšlet nad tím, než vám někdo něco nabulíkuje, nenechat se zmanipulovat prvním škvárem, který čtete na internetu, ať se ta stránka jeví jakkoliv důvěryhodně.

Chápu, že určitě typy lidí jsou na zabití. Dá se to pojmout vtipně, nadneseně, ale co nesnáším, je urážení a tvrzení "kdo to dělá je debil". Já nerada vyvolávám konflikty, nerada jsem jejich součástí a nejraději bych měla na celém světě mír. Vycházejme z klasického vzorce amerického filmu pro teenagery, kde parta nákupy milujících holek šikanuje knihomolku. Což je špatné. Ale což když se film v polovině zvrtne, knihomolka se ukáže jako největší mrcha široko daleko a vymyslí pomstu, na kterou by byly i Mean Girls krátké? Je to správné? Podle mně není. Měly bychom vycházet z toho, že lidi se nemají šikanovat a urážet, ne ze vzorce, že "tyhle jsou hodní, ty budeme podporovat" a "tyhle jsou zlí, shořte v pekle". Koukejte se dovnitř, ne na povrch.

Neurážejte ostatní jen proto, že mají jiný pohled na věc. Víte, taky se s kamarádkami ve spoustě věcí neshodnu. A nemáme důvod se spolu nebavit. V tom je to kouzlo. Poznáte jiné lidi, poznáte, jaký mají úhel pohledu. Ale to jenom pokud překročíte hranice, které jste si sami vymysleli. Ze začátku to asi bude těžké. Možná, že jste někoho odsoudili podle prvního dojmu - ale co když to byla vaše spřízněná duše, vás největší kamarád a vy jste kvůli vlastní omezenosti o něj přišli?

Povyšování nad ostatní a dokazování vlastní vyjímečnosti, nikoho nezajímá. Pokud budete všem okolo neustále cpát, že jste lepší než oni, nebudou s vámi chtít nic mít. Možná si říkáte, že je to tak i líp, když jsou tak strašný ovce. Jenže najednou vám bude ouvej, nebudete nikoho mít a budete svých činů litovat. Buďte otevření novým možnostem a novým lidem. Jinak budete žít v ulitě. Můžete být sebevětší introvert, ale každý chce, vlastně potřebuje, společnost.

Když to tak po sobě čtu, zjišťuju, že článek moc smysl nemá, ale potřebovala jsem se jen vypsat z toho, co mi v posledních týdnech leželo v hlavě. No, jen do mně :D
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Karkulka17 Karkulka17 | Web | 19. května 2015 v 13:00 | Reagovat

To je pravda :-)

2 Anette Anette | Web | 19. května 2015 v 13:25 | Reagovat

souhlasím :-) velmi pěkně jsi to vysvětlila na příkladu s červenými botami :-) a máš pravdu s tím, že se máme řídit tím, jaký je člověk uvnitř, ne na povrchu :-)
jinak pěkný design :-)

3 Nexi Nexi | Web | 19. května 2015 v 14:46 | Reagovat

Ve škole mě šikanovali, do teď nevím proč, asi jsem nosila červený boty :D Lidi si na každým najdou něco, co se jim nelíbí, aby se nenudili. Přesně tvůj článek je o lidech, co se strašně nudí a potřebují k životu "fiflenky" a tak, aby měli koho rozebírat. Jsou znudění vlastním životem. A asi se bojí otevřít na plno a žít si jak chcou. Takže oni jdou s davem a oni jsou ty ovce. (Ano, můj komentář nedává smysl :D)
Jinak jsem si založila novej blog, tak se když tak koukni :) děkuju

4 Heaven Heaven | E-mail | Web | 19. května 2015 v 14:48 | Reagovat

[3]: : Naopak, myslím, že smysl dává :)

5 paja-writes paja-writes | Web | 19. května 2015 v 16:54 | Reagovat

Náhodou to smysl dává! Jenom jsem tak trochu zmatená - myslíš tím "ovce", nebo "ovoc"?
Ježiš, já jsem blbá, já to fakt četla jako ovoce....ahá, tak sory :D
Jinak jsi to napsala úplně v ohodě, souhlasím!

6 Baruš Baruš | Web | 19. května 2015 v 18:08 | Reagovat

Dneska to tak prostě je,lidi odsuzují,pomlouvají lidi co vypadávají ze škatulky. Prostě tak to je. Pak to na světě vypadá tak, že každý kdo vyčnívá z davu je prostě idiot nebo fiflena nebo prostě něco. Neříkám,sama to občas udělán, když je přede mnou holka, třeba fakt od pohledu typická fiflena, tak si pomyslí, že musí být namyšlená,nebo tak,ale s nikým to neřeším,ale holky vedle mě začnou hned metr od ní pičovat jaká to musí být děvka a co to je za holku že se takhle oblíká a já nevím co.
Proboha,co jim je do toho? Lidi mají právo na to vypadat jak chtějí,chovat se jak chtějí a prostě být sami sebou, protože tímhle "ovcováním" jak jsi to nazvala, sami sebe právě ztrácíme. :)
Aspon mě to tak přijde. Takže s tebou naprosto souhlasím. :)

7 winx-charmix winx-charmix | E-mail | Web | 19. května 2015 v 19:40 | Reagovat

Člověk by neměl toho druhého odsuzovat jenom podle toho, že nenosí vě i poslední módy za několik tisíc a že to spolu úplbě neladí, sama vytáhnu tričko, rifle a je mi v podstatě jedno, jestli se to k sobě hodí, nebo jenom z prvního dojdmu. Pravda, tak to občas dělám, že když uvidím nějakou holku a přijde mi jako fiflena...občas mi to ujede, ale snažím si na to dávat pozor :D
Poslední dobou jsou takové ty citáty typu: "Jsem šílená, aspoň jsem jiná" nebo "Buď sám sebou, dělej co chceš, buď šílený" atd. myslím, žes na to určitě narazila. No jo, ono je hezký být šílený, ale kdykoliv něco takového uděláš, lidi si na tebe začnou ukazovat a říkat, že si divná a pak sami sdílejí taky tyto citáty. Podle mě trošku nefér...
Ve všem máš pravdu :)

8 P. P. | Web | 19. května 2015 v 21:36 | Reagovat

Jo, souhlas...

9 Kemata Kemata | E-mail | Web | 20. května 2015 v 13:53 | Reagovat

Já si spíš naopak uvědomuji, že tak trochu i ovce jsem. V některých věcech jsem strašně ovlivnitelná, ani si to neuvědomím. Snažím se trochu proti tomu bojovat, rozhlížet se, brát si informace z více zdrojů, ale i tak je to těžké, především v dnešní době.

10 Liz Liz | E-mail | Web | 20. května 2015 v 18:10 | Reagovat

Článek, který by právě měl být na titulní straně :)
Myslím, že lidi dělají z jiných lidí tyhle ovce, protože se chtějí cítit lépe, výjimečně a chtějí samy sebe přesvědčit o tom, že jsou lidi, kteří jsou na tom hůř než oni. Tvůj článek měl pointu a moc se mi líbil, až na to, že i ty se jakýmsi způsobem snažíš říct, že zrovna tihle lidi roznášejí trendy a netrendy a jsou vlastně stádo ovcí. Neber mě špatně i já se snažím být otevřená novým možnostem a mít svůj názor, takže doufám, že mě nepochopíš v špatném smyslu. V nějakém smyslu jsme všichni ovce a můžeme se snažit to ovlivnit nebo alespoň být ty lepší ovce, jelikož to tak v životě funguje :)
Jak už jsem řekla, skvělý článek, bylo by super, kdyby takhle přemýšlelo víc lidí a každý by se rozhodoval za sebe a nepotřeboval se řídit těmito trendy :)

Mimochodem, koukala jsem do tvého menu a zjistila jsem, že tam je můj blog jako jeden z oblíbených a hrozně moc mě to potěšilo, protože se mi moc líbí tvůj blog a prostě..úplně mi to zlepšilo den :) přidám si tě i já, i když to nemám jako nějaký affilates či co, ale doufám, že budeš i nadále mít takové krásné články :) (teď se cítím jako nějaký kritik, wow Liz)

11 Heaven Heaven | Web | 20. května 2015 v 18:48 | Reagovat

[10]: : hmm... jo, vlastne to tak trochu vyzni, ale nechtela jsem tak nikoho oznacovat, jenom na to trochu poukazat :) a jinak velmi dekuji! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama